Filmat premierë të javës së ardhshme

Muaji nëntor po vazhdon të sjellë befasi të këndshme për të gjithë dashamirët e filmave, ngase edhe java e ardhshme do të jetë e mbushur me filma të llojllojshëm, të cilët do të keni mundësi t’i shikoni premierë gjatë ditëve të ardhshme. Në vijim do të mund të kuptoni se cilët do të jenë këta…

Details

Shënohet sot “Dita Botërore e Mirësisë”

“Dita Botërore e Mirësisë” është një festë ndërkombëtare e cila që nga viti 1998, festohet çdo 13 nëntor. Kjo datë u vendos nga Lëvizja Botërore e Mirësisë, një koalicion i OJQ-ve të mirësisë së Kombeve të Bashkuara. Dita e sotme promovon rëndësinë e të qenit të sjellshëm me njëri-tjetrin, me veten dhe me botën. Qëllimi…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 13 nëntor të viti 1982, grupi ‘Men At Work’ qëndroi për 15 javë në pozitën e parë të albumeve më të mira në Amerikë, me albumin e tyre të parë ‘Business As Usual’, i cili vazhdoi të jetë një sukses duke shitur mbi pesë milion kopje vetëm në Amerikë. Në vitin 2015, kënga Adele…

Details

Këngët më të reja në Radio KFOR

Radio KFOR-i, po vazhdon të sjell tek ju këngët më të reja nga artistë me famë nga tregu muzikor vendor dhe ai  ndërkombëtar. Lista e këngëve të reja është mjaftë e gjatë, mirëpo ne kemi zgjedhur disa nga këngët të cilat u lansuan së fundmi dhe presim që shumë shpejt këto këngë të bëhen edhe…

Details

Pneumonia, kryefjalë e shëndetësisë qysh nga fillimi i pandemisë

Që nga viti 2009, çdo 12 nëntor, shënohet ‘Dita Botërore e Pneumonisë’, mirëpo shënimi i kësaj dite sivjet (2021), është i një rëndësie shumë më të madhe. Kështu tha për Radio KFOR-in, Pulmologu Dr. Besim Morina dhe në lidhje me rëndësinë e kësaj dite, shtoi: “Shënimi i ‘Ditës Botërore të Pneumonisë’, ka për qëllim vetëdijesimin e…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 12 nëntor në vitin 1966, albumi i parë i grupit ‘The Monkees’ qëndroi për 13 javë në top listën e albumeve më të mirë në Amerikë. Ata arritën të shesin mbi 3 milion kopje vetëm në tre muaj pas publikimit të albumit në gjithë botën. Në këtë datë në vitin 1997, grupi i famshëm…

Details

Trendi i video-lojërave dhe efekti i tyre tek fëmijët

Studime të shumta vërtetojnë se fëmijët që kalojnë shumë kohë duke luajtur video-lojëra, krijojnë edhe varësi ndaj tyre dhe në shumicën e rasteve këta fëmijë bëhen më agresiv, e si rezultat i kësaj ata kanë edhe arritje jo të mjaftueshme akademike, në krahasim me fëmijët që e kalojnë kohën e lirë duke u marrë me…

Details

Gjendja aktuale me COVID -19 është stabile

Sipas Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKShPK), gjatë 24 orëve të fundit, 14 qytetarë kanë rezultuar pozitiv me virusin COVID-19 dhe fatmirësisht nuk është shënuar asnjë rast i vdekjes.  Ata njoftojnë se deri më tani, numri total i rasteve aktive është 444. Për të mësuar më shumë për gjendjen momentale me COVID-19, Radio…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 11 nëntor në vitin 1957, Elvis Presley u shfaq për herë të fundit në një koncert live në Hawaii. Ai kishte shërbyer në ushtrinë e Shteteve të Bashkuara midis viteve 1958-1960. Në këtë datë të vitit 1986, Pink Floyd dha ​​një deklaratë për shtyp duke thënë se grupi synon të vazhdojnë të përdorin emrin…

Details