Kino ‘Jusuf Gërvalla’, nis serinë e diskutimeve publike ‘Agora’

Kino “Jusuf Gërvalla”, ka nisur një seri të re të diskutimeve publike, të cilat do të quhen diskutimet ‘Agora’. Në kuadër të këtyre diskutimeve, një nga eventet që do të mbahet nesër (27 qershor), është titulluar “Permakultura Urbane”. Radio KFOR-i ka kontaktuar drejtorin e ‘Anibarit’, njëkohësisht menaxher në Kino ‘Jusuf Gërvalla’, Vullnet Sanaja, i cili…

Details

‘Via Ferrata’ dhe ‘Zip Line’, ju ofrojnë aventura gjatë këtij vikendi

Kompania e Turizimit “Balkan Natural Adventure”, është përkujdesur që këtë vikend, ta bëjë akoma më atraktiv për adhuruesit e natyrës, duke ju ofruar adrenalinën që sjell ‘Via Ferrata’ dhe lëshimi me ‘Zip Line’, i cili do të monitorohet nga instruktorët e kësaj kompanie. Radio KFOR-i ka kontaktuar bashkëpronarin në Kompaninë ‘Balkan Natural Adventure’, Nol Krasniqi,…

Details

Rëndësia e gjyshërve në jetën e fëmijëve

Në këtë epokë të zhvillimit të hovshëm teknologjik, prindërit mund të mos jenë në gjendje të kalojnë shumë kohë me fëmijët e tyre, në krahasim me kohërat e kaluara. Mirëpo, në këto raste shpëtimtarët e fëmijëve janë gjyshërit, të cilët duke qenë më të lirë, u japin gjithë dashurinë dhe vëmendjen e munguar nipërve apo…

Details

Kërkohet vetëdijesim më i madh në “Ditën Ndërkombëtare kundër Abuzimit me Drogë dhe Trafikimit të Paligjshëm”

Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara, ka caktuar 26 qershorin si “Ditën Ndërkombëtare kundër Abuzimit me Drogë dhe Trafikimit të Paligjshëm”. Kjo ditë ka për qëllim vetëdijesimin për problemet që paraqesin substancat narkotike për shoqërinë në përgjithësi. Qendra “Labrint”, që është e shtrirë në disa qytete në vendin tonë, është një nga qendrat që…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Sot, feston ditëlindjen këngëtarja dhe aktorja Ariana Grande, e lindur në vitin 1993 në Floridë të Amerikës.  Albumi i saj i dytë ‘My everything’, i publikuar në vitin 2014, arriti pozitat e para në top listat muzikore në shumë vende të botës, duke i sjellë sukses ndërkombëtar këngëtares. Po ashtu, hiti i saj i…

Details

‘Etno Fest’, vjen në muajin gusht me edicionin jubilar

Nga data 20 deri më 25 gusht 2020, në etno-kompleksin e Fshatit Kukaj, do të mbahet edicioni jubilar i Festivalit të Arteve dhe Kulturës Tradicionale ‘Etno Fest’. Radio KFOR-i ka kontaktuar drejtorin artistik të këtij Festivali, Ilaz Hysajn, i cili tregoi më shumë detaje për organizimin e sivjetmë: “Këtij edicioni të 10-të do t’i qasemi…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Më 25 Qershor, të vitit 2009, këngëtari i ndjerë Michael Jackson, u gjet i vdekur në moshën 55 vjeçare, në shtëpinë e tij në Los Angeles. Me 25 Qershor, të vitit 1984, këngëtari Prince, lansoi albumin e tij të gjashtë të incizuar në studio ‘Purple Rain’, që ishte albumi i parë në bashkëpunim me bendin…

Details

Fakte interesante në Radio KFOR

Mësoni më shumë rreth botës së mahnitshme përmes fakteve interesante, të cilat në shumë raste edhe na mahnitin. Në vijim ju njohim me disa fakte interesante, të cilat ndoshta nuk i keni ditur më parë: – A e keni ditur se mëngjarashët, kanë tendencë të kenë vizion më të mirë nën ujë, sesa njerëzit që…

Details

Radio KFOR-i, çdo herë e më pranë dëgjuesve

Diversiteti dhe harmonia janë dy nga çështjet më të rëndësishme të kohërave moderne, ndërsa këto të dyja i gjeni çdo herë në ambientet e punës në Radio KFOR dhe ato pastaj reflektohen edhe përmes valëve të Radio KFOR-it, në të dyja frekuencat në shqip dhe në serbisht. Ekipi i mediumit të Radio KFOR-it, është vendi…

Details