Me aktivitete të shumta, fillon ‘Muaji i Rinisë’ në Kosovë

Muaji Gusht i është rezervuar të rinjve në Kosovë, kjo sepse me datën 12 të këtij muaji, shënohet “Dita Ndërkombëtare e Rinisë.” Muaji i Rinisë në Kosovë, zyrtarisht është lansuar dje (03.08.21), me një ceremoni të organizuar nga Zyra e UNICEF-it në Kosovë dhe Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit. Organizata IPKO Foundation, e cila…

Details

Rëndësia ruajtjes së zonave malore

Malet sigurojnë sasinë më të madhe të ujit të freskët, rregullojnë klimën dhe cilësinë e ajrit, përfaqësojnë një të katërtën e specieve bimore dhe shtazore, ndërsa 15% e popullsisë së botës jetojnë në zona malore. Mirëpo, biodiversiteti i tyre kërcënohet nga ndryshimi i klimës, bujqësia e paqëndrueshme, shfrytëzimi i burimeve minerale, shpyllëzimi, gjuetia ilegale, shndërrimi…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 4 gusht, të vitit 1984, albumi ‘Purple Rain’ nga këngëtari i ndjerë Prince, arrin në pozitat e para të top listave muzikore amerikane, ku qëndroi për 22 javë. – Në këtë datë, të vitit 1967, bendi Pink Floyd, lansuan albumin e tyre debutues ‘The Piper At the Gates of Dawn’. – Në po…

Details

IKSHPK-ja apelon për kujdes të shtuar nga temperaturat e larta

Vala e të nxehtit nga Afrika, po vazhdon që të jetë e pranishme edhe në Kosovë. Duke ditur ndikimin negative që ka vapa në organizmin e njeriut, Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKSHPK), ka bërë thirrje për kujdes të shtuar pasi që temperaturat e larta ndikojnë negativisht në organizmin e njeriut sidomos tek…

Details

Fakte interesante!

Bota është e mbushur me kuriozitete dhe gjëra interesante, argëtuese dhe magjepsëse. A e keni ditur për shembull se aktori, Matt LeBlanc, i njohur për rolin e ‘Joey’, në serialin ‘Friends’, kishte vetëm 11 dollarë në xhep, para se të hynte në audicion për këtë rol që i dha sukses në mbarë botën. Nëse doni…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 3 gusht, të vitit 1985, këngëtarja Madonna, preku majat e top listave muzikore në Angli me këngën e saj ‘Into The Groove’. Kjo këngë ishte edhe kolonë zanore e filmit ‘Desperately Seeking Susan’, në të cilin aktronte edhe vet Madonna. – Në këtë datë, të vitit 1968, bendi The Doors, ishin në pozitën…

Details

Bileta falas nga Radio KFOR-i, për festivalin ‘Playfest’

Radio KFOR do të dhuroj bileta falas për edicionin e 3-të të festivalit ‘Playfest’, që këtë vit do të mbahet gjatë datave 5, 6 dhe 7 gusht, në Ferizaj. Programi i festivalit do të përbëhet nga një larmi formash të arteve të ndryshme siç janë: punëtori, seminare, fjalime, ekspozita, festival për fëmijët si dhe këtë…

Details