Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 17 gusht, të vitit 2011, kënga ‘Last Friday Night’ e interpretuar nga Katy Perry, ishte në pozitën e parë të këngëve më të dëgjuara në Amerikë. Kjo këngë ishte pjesë e albumit të saj ‘Teenage Dream’. Në këtë datë, të vitit 1991, rock bendi Nirvana, lansuan video spotin e këngës së tyre të famshme…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Sot, me 16 korrik feston ditëlindjen këngëtarja dhe aktorja e famshme Madonna, e lindur në vitin  1958 në Michigan. Ajo njihet për karrierë të suksesshme në muzikë dhe aktrim me albume që arritën në pozitat e para të top listave muzikore në gjithë botën. Disa nga këngët më të njohura të këngëtares janë këngët…

Details

Karriera e bujshme e artistes, Beyonce

Rubrikën ‘Artist i Ditës’, sot e kemi rezervuar për një nga figurat më të njohura në muzikën bashkëkohore, Beyonce. E lindur në Houston të Texasit, emri i saj i vërtetë është Beyonce Giselle Knowles, e cila arriti  famë në fund të viteve të ’90-ta, si anëtare kryesore e grupit pop dhe R&B, Destiny’s Child dhe…

Details

Bletët, specie në zhdukje

Bleta konsiderohet insekt i një rëndësie të veçantë, pasi që përveç që mbledh nektar dhe prodhon mjaltë, ajo e kryen edhe polenizimin e 80% të bimëve gjatë periudhës pranverore. ‘Dita Nacionale e Bletëve’, filloi të shënohet nga viti 2009, nga bletarët e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, për të promovuar dhe edukuar njerëzit në lidhje…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Sot, me 15 gusht,  feston ditëlindjen këngëtari dhe aktori, Joe Jonas, pjesëtari i grupit Jonas Brothers, lindur në vitin  1989, në Arizona. Në vitin 2009 albumi i tyre ‘Lines, Vines and Trying Times’, ishte një nga albumet më të dëgjuara në Amerikë. – Me 15 gusht, të vitit 1979, bendi Led Zeppelin lansuan albumin…

Details

Fakte interesante në Radio KFOR

Bota është e mbushur me njerëz, vende dhe gjëra interesante, argëtuese dhe magjepsëse. A e keni ditur për shembull se gjarpërinjtë mund të ndjejnë tërmetin shumë më herët, ata mund të ndiejnë një tërmet që vjen nga 121 km dhe deri në pesë ditë para se të ndodhë ai apo a e keni ditur gjithashtu…

Details

Efekti i ngjyrave në jetën tonë

Ngjyrat dhe emocionet kanë lidhje të forta mes vete. Secila ngjyrë mund të krijojë emocione dhe ndjenja të ndryshme. Ato na bëjnë të ndihemi të lumtur apo të mërzitur, të uritur apo të relaksuar. Ngjyrat të cilat dominojnë veshjen tonë, tregojnë shumë për ne, për gjendjen tonë shpirtërore dhe mënyrën se si ndihemi. Radio KFOR-i…

Details

Pandemia CoViD-19 dhe festa e ditëlindjes në distancë

Ditëlindja është një festë e veçantë për të gjithë ne. Pavarësisht nëse është një festë e mbushur me tullumbace apo një darkë me miqtë, ditëlindjet na kujtojnë festën për jetën të rrethuar nga më të dashurit tanë. Mirëpo, pandemia e shkaktuar nga CoViD-19, bëri që gjithandej botës kremtimi i ditëlindjes të kthehej në një ‘festë…

Details