Ju pret një javë e pasur me filma të shumtë

Vazhdon lansimi i filmave me përmbajtje të frikshme në këtë muaj të festës së shtrigave ‘Halloween’, ku të gjithë ju që parapëlqeni zhanrin e filmave horror, do të keni mundësi të shikoni filma të shumtë, të cilët do të shfaqen për ju. Mirëpo, java që vjen sjell edhe filma të zhanreve të tjera, prandaj ju…

Details

Sot shënohet ‘Dita Ndërkombëtare e Postës’

Data e sotme 9 tetor, shënon ‘Ditën Botërore të Postës’, për të treguar kështu rëndësinë e këtij shërbimi dhe kontributin që ka posta në shoqëri dhe në ekonominë globale. Shërbimet postare janë shërbimet më të vjetra dhe më të përdorshmet. Ato lindën së bashku me njerëzimin, si një nevojë e domosdoshme komunikimi midis njerëzve të…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 9 tetor të vitit 1961, Ray Charles për dy javë qëndroi në pozitën e parë në top listëat amerikane me këngën ‘Hit the Road Jack’. Kjo këngë u pozicionua në pozitën e gjashtë në Angli. Në këtë datë të vitit 1973, Elvis Presley dhe Priscilla u divorcuan pas gjashtë vjetësh martesë. Priscilla e fitoi…

Details

Komandanti i KFOR-it, Gjeneral Major Franco Federici, përmbyll mandatin e tij, me mesazhe paqeje

Shtabi i Përgjithshëm i KFOR-it në Prishtinë, sot (08.10.21), mirëpriti grupin muzikorë “Alpini Band” të Brigadës Taurinense (Ushtria italiane), të cilët interpretuan para komandantëve ushtarakë dhe përfaqësuesve të Institucioneve të Kosovë, muzikë dedikuar paqes dhe tolerancës. Përveç koncertit të sotëm, Alpini Band, do të vazhdojnë edhe me katër koncerte të tjera në qytete të ndryshme…

Details

Këngët më të reja në Radio K4

24 orë transmetim në ditë me muzikën më të mirë në vend, ky është Radio KFOR-i, që po vazhdon të sjell tek ju lansimet e fundit nga artistët më të preferuar nga tregu muzikor vendor dhe ai ndërkombëtar. Lista e lansimeve të reja është mjaftë e gjatë, mirëpo ne kemi zgjedhur disa nga këngët më…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 8 tetor të vitit 1964, Roy Orbison ishte në pozitën e parë në top listen e këngëve më të mira në Angli me këngën ‘Oh Pretty Woman’. Për titullin e këngës ai u frymëzua nga gruaja e tij Claudette Orbison. Në këtë datë të vitit 1971, grupi Led Zeppelin po shijonte javën e 100-të…

Details

Pandemia COVID-19 preku edhe sektorin global të hortikulturës

Pandemia COVID-19, preku të gjithë sektorët, mirëpo rënia e aktiviteteve të përditshme, mbyllja totale për një kohë të caktuar, ndikoi shumë edhe në sektorin e prodhimtarisë. Për tu njoftuar me vështirësitë e përballjes së sektorit të prodhimtarisë, konkretisht sektorit të mbjelljeve, Radio KFOR-i kontaktoi bujkun, Ismet Bekteshi, i cili tregoi vështirësitë e tij si prodhues…

Details

Inkurajimi i fëmijëve për kryerjen e detyrave

Me fillimin e vitit të ri shkollor, kanë filluar edhe sfidat dhe aventurat për nxënësit. Mirëpo, kjo periudhë është sfiduese edhe për prindërit, të cilët çdo ditë i përcjellin aktivitetet mësimore të fëmijëve të tyre. Një nga sfidat më të shpeshta, është tendenca e fëmijëve për ti lënë anash detyrat e shtëpisë, e këtu një…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Sot, me 7 tetor, feston ditëlindjen këngëtarja e famshm, Toni Braxton, e lindur në vitin 1967 në Maryland të Amerikës. Braxton ka shitur mbi 60 milion albume në gjithë botën dhe është një nga artistet më të famshme në historinë e muzikës R&B. Në vitin 1996, kënga e saj ‘Un Break My Heart’, mbante…

Details