Sot mbahet finalja e Kupës së Botës

Pas një rrugëtimi pothuajse 1 mujor, përballje të kombëtareve, gara në futboll “KATAR 2022” përfundon sot, 18 dhjetor, me finalen e cila nxjerrë edhe kombëtaren fituese të Kupës së Botës. Nga 32 përfaqësuese, në finale kemi ekipet Argjentina dhe Franca të cilat do të përballen sot, duke filluar nga ora 16:00. Kujtojmë që 4 ekipet…

Details

Dhjetori përmbyllet me shumëllojshmëri filmash

Ashtu siç edhe ka nisur, viti 2022 do të përmbyllet me filma të shumtë, që përmbushin preferencat e të gjithë shikuesve, për sa i përket zhanreve filmike apo kastës së aktorëve. Këto festa të fund vitit do të ju shijojnë më shumë me filma të jashtëzakonshëm, me protagonistë që ju i doni shumë, e të…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Më 18 dhjetor, të vitit 2016, grupi i vajzave Fifth Harmony, njoftuan se anëtarja e bendit Camila Cabello, është larguar nga grupi. Cabello ia del mjaft mirë si solo këngëtare, ajo arriti që të zë vendin e parë në Billboard, në 2018 me këngën “Havana”. – Në këtë datë, të vitit 2011, bendi One…

Details

Të rejat javore në teknologji

Të rejat javore në teknologji, i fillojmë me telefonin që debuton në treg, në maj të vitit 2023. Është fjala për telefonin shumë të përfolur me ekran me palosje nga kompania Google. Telefoni vjen me ekran 5.79-inç të jashtëm dhe një ekran të madh 7.69-inç të brendshëm, me një dizajn të ngjashëm me Galaxy Z…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Më 17 dhjetor, të vitit 1970, bendi The Beach Boys, performuan enkas për Princeshën Margaret, në Royal Albert Hall të Londrës. – Në këtë datë, të vitit 2010, këngëtarja Robin Rogers, ndërroi jetë pas një sëmundje nga kanceri në mëlçi, në moshën 55-vjeçare. – Në po këtë datë, të vitit 1984, albumi i titulluar…

Details

Këngët më të reja në Radio KFOR

Radio KFOR-i është kujdesur që t’sjellë tek ju muzikë të re edhe këtë fundjavë. Më poshtë këtij lajmi, mund të gjeni këngët premierë, të publikuara nga artistë të ndryshëm dhe të zhanreve të ndryshme, të cilat mund ti dëgjoni nga sot, në Radio KFOR: Natti Natasha – To Esto Es Tuyo Altego – I Wanna…

Details

Gripi sezonal dhe parandalimi i tij

Gripi sezonal është një infeksion akut viral, i cili përcillet direkt nga një person i sëmurë tek tjetri, përmes stërpikave gjatë kollitjes ose teshtitjes si dhe në mënyrë indirekte me prekjen e objekteve të kontaminuara me virusin e gripit sezonal. Për të kuptuar se si qëndron situata e përgjithshme me gripin sezonal, Radio KFOR-i kontaktoi…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Më 16 dhjetor, të vitit 1966, Jimi Hendrix ka publikuar singlin e tij të parë, të titulluar “Hey Joe”. – Në këtë datë, të vitit 2011, grupi suedez Swedish House Mafia, mbajtën koncertin e tyre të parë të zhanrit të muzikës house/elektronike, në Madison Square Garden në Nju Jork. – Në po këtë datë,…

Details

Librat më të lexuar gjatë vitit 2022

UNESCO vlerëson se 2.2 milionë tituj të rinj shtohen globalisht çdo vit. Librat dhe historitë që trajtojnë këta libra, përcjellin histori interesante, ngjarje fiktive por edhe të vërteta duke zgjeruar imagjinatën dhe njohuritë tona. Një nga faqet më të njohura në botë për shkarkimin dhe leximin e librave online ‘Goodreads’, ka vlerësuar se mbi 6.5…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Më 15 dhjetor, të vitit 1979, kënga “Another Brick In The Wall”, interpretuar nga Pink Floyd, arriti që të klasifikohet në vendin e parë, në tabelën e këngëve më të dëgjuara në Mbretërinë e Bashkuar. – Në këtë datë, të vitit 1990, këngëtari Rod Stewart, u martua me supermodelen, Rachel Hunter. – Në po…

Details