Sot udhëtojmë për në kryeqytetin e Brazilit, në Brazilia

Brazili është shtëpia e Pyllit të Amazonës, që është 2.3 milionë milje katrorë, ku jetojnë akoma fise indiane dhe ndodhet në tri zona të ndryshme kohore dhe kufizohet me të gjitha shtetet e Amerikës Latine, përveç Kilit dhe Ekuadorit. Rio de Zhaneiro mund të jetë qyteti më i famshëm në Brazil, por kryeqyteti i vendit…

Details

Shënohet kudo në botë “Dita Botërore e Qyteteve”

Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara ka caktuar datën 31 Tetor, si ‘Ditë Botërore të Qyteteve’, me qëllimin për të promovuar zhvillimin urban dhe për të adresuar sfidat e urbanizimit. Kjo ditë promovon në masë të madhe interesin e bashkësisë ndërkombëtare në urbanizimin global, të shtyjë përpara bashkëpunimin midis vendeve në përmbushjen e mundësive…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 31 tetor të vitit 1970, Led Zeppelin qëndruan për katër javë në pozitën e pare, në top listën e hiteve amerikane me albumin e tyre ‘Led Zeplin III’. Në këtë datë në vitin 1987, revista ‘Forbes’ renditi 40 këngëtarët më të pasur të të gjitha kohërave, ku kryesonte Bruce Springsteen me 56 milion dollarë,…

Details

Sot nis Festivali ‘Hyjnesha në Fron’

Sot (30.10.20), do të nis edicioni i 13-të me radhë i Festivalit të Filmit ‘Hyjnesha në Fron’, i cili do të zgjasë deri më 2 nëntor dhe këtë vit do të mbahet online, për shkak të situatës së krijuar nga pandemia ‘CoViD-19’. Radio KFOR-i ka kontaktuar drejtorin artistik të këtij Festivali, Shkelzim Sylejmani, i cili…

Details

“Pema e miqësisë” mbjellët edhe në Prishtinë

Në të gjitha kryeqytetet e Ballkanit Perëndimor, si në në Prishtinë, Beograd, Tiranë, Shkup, Podgoricë dhe Sarajevë, do të mbillen pemë, në kuadër të Iniciativës Rajonale ‘Pema e Miqësisë’, e cila ka nisur nga Fondi Evropian për Ballkanin (EFB). Përmes një njoftimi për media, Drejtoresha Ekzekutive e “EFB-së”, Aleksandra Tomaniq (Aleksandra Tomanić), ka treguar për…

Details

Mesazhe dashurie dhe lumturie, nga dëgjuesit e Radio KFOR-it

“Familja dhe shoqëria janë dy nga kontribuuesit më të mëdhenj të lumturisë ”. Kjo thënie nga autori amerikan Jon C. Maxwell, padyshim që përmban shumë domethënie të vërtetë. Lumturia në fakt është një koncept shumë i gjerë dhe relativ për shumë kultura dhe njerëz të ndryshëm, por padyshim që familja dhe shoqëria krijojnë ngrohtësi dhe…

Details

“TOKA” hap aplikim për Super–Vullnetarë, në disa komuna në Kosovë

Tash e tre vite Organizata Jo-Qeveritare (OJQ) “TOKA”, ka filluar të implementojë programin e Vullnetarizmit Edukativ në Kosovë, ku të rinjtë angazhohen në klube të shkollave të ndryshme në Kosovë, duke fituar shumë miq, aftësi dhe duke ndikuar pozitivisht tek shoqëria dhe komuniteti. “TOKA” përsëri ka hapur aplikimin për Super –Vullnetarë. Pikërisht për këtë risi,…

Details