Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 18 shtator, të vitit 2014, Taylor Swift u klasifikua sërish në krye të top listave muzikore amerikane, falë suksesit të hitit të saj, “Shake It Off”. – Në këtë datë, të vitit 1971, The Who shënoi albumin e tyre të parë dhe të vetëm nr.1 në Mbretërinë e Bashkuar me Who’s Next. –…

Details

Rëndësia e përmirësimit të cilësisë së kujdesit shëndetësor

Më 17 shtator të çdo viti, bota shënon ‘Ditën Botërore të Sigurisë së Pacientëve’, për të nxitur ndërgjegjësimin dhe veprimin në mbrojtjen e pacientëve në kujdesin shëndetësor. Kjo është një mundësi për të reflektuar mbi rëndësinë e sigurisë së pacientëve dhe për të nxitur zhvillimin e praktikave më të mira në mjekësi. Siguria e pacientëve…

Details

Të rejat javore në teknologji…

Përmbledhjen javore në teknologji e fillojmë me të rejat nga Samsung, kompani kjo e cila ka njoftuar për detajet e gjeneratës së re të telefonave të mençur. Referuar një njoftimi të bërë së fundmi, Samsung Galaxy S24 Ultra, pritet të vë në përdorim një kornize titani. Modeli i ri pritet të jetë 1-gram më i…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Më 17 shtator, të vitit 1991, bendi rock alternative, Hole publikuan albumin e tyre debutues ‘Pretty on the Inside’. – Në këtë datë, të vitit 2011, këngëtarja britanike Adele, arriti në pozitën e parë në top listat në Amerikë, me këngën ‘Someone Like You’. Kjo këngë ishte një hit botëror, duke u renditur në…

Details

Javë e pasur me filma

Dashamirë të filmave, bëhuni gati për një javë super të ngjeshur me filma të jashtëzakonshëm, përfshirë të gjitha preferencat që mund t’i keni për kastë aktorësh apo edhe zhanre filmike. Në listën e mëposhtme i gjeni titujt dhe datat e publikimit të tyre: Filmi ‘Past Lives’ – Data e publikimit: 18 shtator Filmi ‘Swan Princess:…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Në vitin 1985, Kate Bush publikoi albumin e saj të pestë në studio ‘Hounds of Love’, me hite të tilla si “Cloudbusting”, “Hounds of Love” dhe “The Big Sky”, plus mega hitin e saj të titulluar “Running Up That Hill”. – Në datën e sotme, 16 shtator, të vitit 1979, ka lindur reperi amerikan…

Details

Këngët premierë në Radio KFOR

Radio KFOR vazhdon të sjellë tek ju premierat muzikore nga tregu ndërkombëtar. Këngët më të reja i dëgjoni pikërisht në Radio KFOR, e disa nga ato janë: Sia – Gimme Love Toby Romeo & Declan J Donovan – Alive Duzer – Ladybug Tomorrow x Together Ft. Anitta – Back for More Salem Ilese – Boys…

Details

Demokracia, themel i një shoqërie të barabartë

Data e sotme 15 shtator, nga Organizata e Kombeve të Bashkuara (OKB), i është ndarë “Ditës Ndërkombëtare të Demokracisë” përmes së cilës promovohen dhe mbrohen elementet thelbësore të demokracisë, që ndër të tjera përfshijnë respektimin e të drejtave të njeriut dhe shumë vlera që dalin pikërisht nga demokracia. “Dita Ndërkombëtare e Demokracisë” është vendosur nga…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 15 shtator, vitin 1956, Elvis Presley kryesoi Billboard Hot 100, me këngën “Don’t Be Cruel”. Ky u bë singli më i shitur i tij, deri në vitin 1961. – Në këtë datë, të vitit 2003, këngëtarja Madonna, botoi librin e saj të parë. Libri ishte për fëmijë, që u përkthye në 42 gjuhë…

Details

Ciceroni kulturor

Ngjarjet kulturore, do t’vazhdojnë të jenë shoqërues të artdashësve edhe përgjatë muajit shtator dhe në vijim mund të lexoni disa nga aktivitetet kulturore që mund të ndiqni gjatë ditëve në vijim: Në qytetin e Vushtrrisë ka nisur të mërkurën (13.09.23), rrugëtimin e tij festivali ndërkombëtar i filmit “Castle Fest”. Ky festival i cili do të…

Details