Javë e ngjeshur për ekipet e Superligës së Kosovës

Java e 6-të e Superligës së Kosovës, ka vënë përballë skuadra që po na dhurojnë futboll të bukur. Nga dy ndeshje të zhvilluara ditën e djeshme (10.09.22), sot do të zhvillohen edhe tre të tjera, në Suharekë, Ferizaj dhe Gjilan. Gjilani sot (11.09.22), do të pres në shtëpi, Prishtinën, e cila vjen për  tre pikët,…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 10 Shtator, të vitit 1988, bendi Guns N’ Roses, qëndruan për dy javë në pozitën e parë të top listave amerikane, me këngën ‘Sweet Child O’ Mine’. Me këtë këngë, ata ishin edhe në pozitat e para të top listave britanike dhe evropiane. – Me 10 shtator, të vitit 1991, grupi i famshëm…

Details

Të rejat javore në teknologji

Përmbledhjen javore në teknologji, e fillojmë me ngjarjen vjetore të Apple -“Far Out”. Javën që po e lëmë pas, Apple zbuloi katër iPhone të ri, me iPhone 14 që është 6.1 inç dhe iPhone 14 Plus 6.7 inç. Sa i përket çmimit, një iPhone 14, kushton nga 799 dollarë dhe modeli më i madh ‘Plus’,…

Details

‘Bike Tour Qyqavica’, aventurë e re për çiklistët

Grupi i çiklizmit ‘Marakli t’Biciklave’, po e organizon aktivitetin e radhës me biçikleta malore (Mountain Bike), me datën 11 shtator, ndërsa nisja do të bëhet nga Prishtina, në drejtim të maleve të Qyqavicës dhe anasjelltas. Të interesuarit ftohen të takohen në shesh të Prishtinës, nga ora 09:00, kurse pjesëmarrjen tuaj luteni ta konfirmoni në mesazh…

Details

Këngët më të reja në Radio KFOR

Më poshtë këtij lajmi, mund të gjeni këngët premierë, të publikuara nga artistë të ndryshëm dhe të zhanreve të ndryshme, të cilat mund ti dëgjoni në Radio KFOR: Tiesto – Can U Dance (To My Beat) Spinall, Summer Walker & DJ Snake Ft. Ayanna – Power Camilo – Aeropuerto Kelly Clarkson & Dolly Parton –…

Details

Siguria në institucionet arsimore, prioritet në gjithë botën

Sipas raportit të fundit, të vitit 2022 ‘Education Under Attack’, përgjatë viteve 2021 dhe 2022, në mbarë botën janë raportuar 5.000 sulme dhe incidente ndaj institucioneve arsimore. Po ashtu, është raportuar se mbi 9 mijë studentë dhe mësimdhënës, janë lënduar në 85 vende të ndryshme. Siguria në institucione arsimore mbetet ende një sfidë e madhe…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Në po këtë datë, të vitit 2006, kënga ‘SexyBack’, nga albumi i dytë i këngëtarit Justin Timberlake, arriti që të klasifikohet në pozitën e parë të këngëve më të mira në Amerikë, duke qëndruar për shtatë javë në vendin e parë. – Me 9 shtator, të vitit  1995, reperi Coolio, në bashkëpunim me L.V.,…

Details

Shkrim-leximi, sfidë për shumë njerëz në botë

Arsimimi, mbetet një nga aspektet me të rëndësishme dhe thelbësore për emancipimin e shoqërive. Bota ende po përballet me numër të lartë të analfabetizmit dhe shumë fëmijë, për arsye të ndryshme, nuk mund të arsimohen. Në nivel global, mbi 770 milionë të rinj nuk kanë aftësitë bazike për shkrim-lexim. Që nga viti 1966 kur UNESCO…

Details

Emancipimi i gruas, më se i domosdoshëm

Emancipimi i gruas është i domosdoshëm, jo vetëm për vetën e saj por edhe për të mirën e shoqërisë në tërësi.  Në shoqërinë e sotme moderne, zhvillimi dhe emancipimi i gruas i jep një imazh të mirë edhe vendit, duke treguar shkallën e zhvillimit dhe të kulturës së atij vendi. Lidhur me këtë temë, Radio…

Details