Përfaqësuesit e KB “Prishtina” shpalosin detaje për U20, në studion e Radio KFOR-it

Këtë vit, Kosova bën histori në fushën e basketbollit, pasi për herë të parë do të jetë nikoqire e organizimit të “Kampionatit Evropian U2” për vajza. Pikërisht për këtë ngjarje, moderatori Fisnik Zymi, ka mirëpritur në emisionin e pasdites “Macchiato Lounge”, kryetrajnerin e Klubit të Kampionatit të Basketbollit “Prishtina”, Fidan Shatrin dhe kryetaren e klubit…

Details

“Dita e Familjes” në Autostrada Biennale

Programi i “Family days”, i cili tashmë ka nisur së realizuari në Prizren, po vazhdon aktivitetet e tij në ‘Autostrada Biennale”, ku çdo të diele, prindërit bashkë me fëmijët e tyre kanë mundësi të shohin nga afër ekspozitat e paraqitura. Qëllimi i realizimit të këtij programit është inkurajimi i prindërve për pjesëmarrje aktive në këto…

Details

Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit ndan çmimet për kinematografi

Sot (31.07.19), Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit ka ndarë çmimet për kinematografi ku  ‘Çmimi Kombëtar për Vepër Jetësore “Bekim Fehmiu”’ në fushën e kinematografisë iu nda poetit dhe kritikut letrar Azem Shkreli – post mortum, ndërsa ‘Çmimi vjetor’  iu nda regjisores Burbuqe Berisha dhe aktorit Kushtrim Hoxha. Me këtë rast, ministri i Kulturës, Rinisë…

Details

HandiKos përmbyll punëtoritë e saj

“HandiKos”me seli në Prishtinë, sot (31 korrik) organizon ceremoninë përmbyllëse të punëtorive të implementuara të fëmijëve me aftësi të kufizuara, në kuadër të qëndrimit ditor për fëmijë. Qëllimi kryesor i kësaj shoqate ishte dhe vazhdon të jetë respektimi i të drejtave dhe përmirësimi i standardeve të jetës së personave me aftësi të kufizuar në Kosovë,…

Details

Policia apelon për kujdes në komunikacion

Policia e Kosovës ka apeluar tek të gjithë qytetarët e Kosovës që të kenë kujdes në komunikacion, duke bërë thirrje për respektim të kufizimit  të shpejtësisë, vendosjen e rripit të sigurisë dhe rregullave të përgjithshme në komunikacion.  Zëdhënësi i Policisë së Kosovës, Daut Hoxha,përmes frekuencave të Radio KFOR-it ka apeluar tek të gjithë pjesëmarrësit në…

Details

Erza Muqolli ju premton mbrëmje spektakolare

Ajo që mahniti të gjithë me timbrin e veçantë të zërit të saj dhe me mënyrën unike të të interpretuarit në spektakle të talentëve të rinj në Francë, sonte ( 30 korrik), në ora 20:00, do të jetë pranë bashkëvendasve të saj, në Amfiteatrin e Bibliotekës Universitare, në Prishtinë. Erza Muqolli, tashmë është bërë emër…

Details

“Unë i besoj teatrit” në përkujtim të regjisorit Bekim Lumi

Sot (30.07.19), në Teatrin Kombëtar të Kosovës do të mbahet  manifestimi përkujtues, me rastin e një vjetorit të shkuarjes në amshim të regjisorit të mirënjohur, profesorit universitar, Bekim Lumi. Nën moton “Unë besoj në teatër”, ky organizim, vjen nga “Qendra Multimedia” dhe pritet të fillojë nga ora 19:00. Me këtë rast, përveç pikave artistike përkujtimore,…

Details