Radio KFOR-i me hitet më të reja

Radio zë vendin e parë, si burimi numër një për zbulimin dhe transmetimin e këngëve të reja. Edhe pse teknologjia ka avancuar, prapë se prapë radio mbetet mediumi më i kërkuar për të transmetuar dhe për të dëgjuar këngët më të reja. Në vendin tonë, Radio KFOR-i mbetet njëri nga mediumet më të pëlqyera nga…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 24 shtator, të vitit 1991, bendi i famshëm Nirvana, lansuan albumin e tyre ‘Nevermind’. Albumi ishte një hit masiv, me shitje të shumta në gjithë botën, duke u bërë edhe albumi më i famshëm i grupit që përmbante edhe hitin e tyre të  titulluar ‘Smells Like Teen Spirit’. – Në këtë datë, të…

Details

Sot shënohet ‘Dita Ndërkombëtare e Gjuhës së Shenjave’

Data e sotme, 23 Shtatori, shënon ‘Ditën Ndërkombëtare të Gjuhës së Shenjave’, si një mundësi unike për të përkrahur dhe mbrojtur identitetin linguistik dhe diversitetin kulturor të përdoruesve të kësaj gjuhe. Në këtë ditë, Radio KFOR-i ka kontaktuar interpreten e gjuhës së shenjave, Drita Rashiti, e cila tha se përmes datave të tilla të shënuara,…

Details

Mbrojtja e shëndetit mendor gjatë pandemisë ‘CoViD-19’

Bota tashmë dalëngadalë po i përshtatet ‘normalitetit të ri’, të cilin e ka krijuar pandemia globale ‘CoViD-19’. Me gjithë kufizimet, masat parandaluese dhe lajmet e shumta për virusin që ishte komplet i panjohur për botën, psikologët po bëjnë thirrje që t’i kushtohet kujdes i veçantë shëndetit mendor. Përmes frekuencave të Radio KFOR-it, Psikologia Klinike, Antigona…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 23 shator, të vitit 1980, Bob Marley, mbajti koncertin e tij të fundit në Pittsburgh, bashkë me bendin e tij The Wailers. Ai performoi 20 këngë në koncertin e tij të fundit. Bob Marley ndërroi jetë, në vitin 1981. – Në këtë datë, të vitit 2008, bendi i famshëm Guns N’ Roses’, u…

Details

KFOR-i ndihmon me donacione shkollën e Çabrës

Bashkëjetesa dhe bashkëpunimi i fortë midis komuniteteve të ndryshme në Kosovë, rezulton me  projekte të dobishme që përfitojnë shoqëria në tërësi, pa dallime. Në një ceremoni solemne, sot (22.09.2020), në Shkollën Fillore të Mesme të Ulët “Osman Rama”, në Çabër, komuna e Zubin Potokut, u përurua këndi i lojërave, ndriçimi i objektit shkollor, rregullimi i…

Details

Komandanti i KFOR-it dhe ambasadori Italian vizitojnë SHSKUK-në

Për tu njohur nga afër me gjendjen aktuale në spitalet e Kosovës në periudhë pandemie, sot (22.09.20), Shërbimin Spitalor Klinik dhe Universitar të Kosovës (SHSKUK) e vizituan Komandanti i Forcës së Kosovës udhëhequr nga NATO, Gjeneral Majori, Michele Risi, ambasadori i Republikës së Italisë në Kosovë, Nicola Orlando dhe Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti. Me…

Details

Vajza, thesari më i çmuar për prindër

Përderisa dikur shoqëritë kudo në botë, e posaçërisht në Kosovë, luteshin që fëmija i tyre të jetë i gjinisë mashkullore, sot çiftet që planifikojnë zgjerim të familjes, duan që të bëhen prindër të vajzave, të cilat siç pohojnë ata, i japin më shumë hare jetës së tyre. E hareshme dhe plot ngjyra tashmë i është…

Details

Sot, dita e parë e stinës së vjeshtës

“Vjeshta sjell me vete kujtimin e një stine bujare; ngjyra, ndjenja, aroma, të korra dhe gjithçka flet për bukurinë e tokës, për mrekullitë e natyrës”, kjo është thënia e Stephen Littleword, që më së miri i tregon bukuritë e stinës së vjeshtës. Sot (22.09.20), është dita e parë e stinës së vjeshtës e cila shënon…

Details