Vitiligo, një çrregullim i pigmenteve të lëkurës, që prek miliona njerëz në botë

Rreth 1% e njerëzve në botë, përballen me çrregullim të pigmenteve të lëkurës, që njihet ndryshe si ‘Vitiligo’, që shkakton humbjen e pigmentit të lëkurës duke shkaktuar njolla të bardha, kryesisht në fytyrë dhe pëllëmbët e duarve. Data e sotme, 25 qershori, shënon ‘Ditën Botërore të Vitiligos’, për të ndërgjegjësuar njerëzit rreth këtij çrregullimi, por…

Details

Këngët premierë në Radio KFOR

Sikurse çdo fundjavë edhe sot, Radio KFOR-i ju sjell disa nga këngët e reja që janë lansuar premiera, ku vlen të theksohet që pas një periudhe të gjatë Rita Ora, në bashkëpunim me Netsky, kanë sjellë këngën ‘Barricades’. Një super melodi, na e ka sjellë edhe Chris Brown në bashkëpunim me Jack Harlow, të cilët…

Details

Departamenti i zjarrfikësve të KFOR-it, mysafirë në Radio KFOR, që mes vete konsiderohen si vëllezër

Sot, zjarrfikësit z. Agim Stublla, z. Fitim Zhitia, z. Armen Drejta dhe z. Nevzat Doroci, ishin të ftuarit e radhës në Radio KFOR, për të folur për përvojën e tyre të punës shumëvjeçare, në kuadër misionit paqeruajtës të KFOR-it. Dëgjuesit patën mundësi që të kuptojnë më shumë për punën e departamentit të zjarrfikësve, në kuadër…

Details

Arafat Berisha, për 23 vite, pjesë e misionit të KFOR-it

Mysafir i radhës në Radio KFOR sot (24.06.22), ishte inspektori i brendshëm në KFOR, z. Arafat Berisha, i ftuara në kuadër të kampanjës së 23 vjetorit të misionit paqeruajtës të KFOR-it, në Kosovë. Profesionalizmi dhe përkushtimi, janë sinonim i punës 23 vjeçare, të z. Berisha, i cili ndau me dëgjuesit detaje rreth punës që bën…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje…

– Me 24 qershor, të vitit 2003, këngëtarja Beyoncé, publikoi studio albumin e saj të parë solo, të cilin e emërtoi ‘Dangerously in Love’. Kënga më e suksesshme nga ky album, ishte “Crazy In Love”, të cilën e interpretoi së bashku me bashkëshortin (Në atë kohë, të dashurin) e saj, Jay-Z. – Në po këtë…

Details

Mirjeta Ballanca Kërçeli dhe Advie Durguti, mbi dy dekada pune, në shërbim të misionit paqësorë të KFOR-it

Puna profesionale, përkushtimi dhe dashuria, janë sinonim i punës 23 vjeçare, të dy mysafireve të sotme, përkthyeses, znj. Mirjeta Ballanca Kërçeli dhe zyrtares në zyrën e Burimeve Njerëzore, znj. Advie Durguti, të cilat ishin të ftuara në Radio KFOR, në kuadër të kampanjës së 23 vjetorit të misionit paqeruajtës të KFOR-it, në Kosovë. Gjithë këto…

Details