Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje…

– Më 12 mars, të vitit 1969, këngëtari Paul McCartney, u martua me Linda Eastman. – Në këtë datë, të vitit 1975, këngëtari Elvis Presley, incizoi këngët “Bringing It Back” dhe “Pieces of my Life”. – Më 12 mars, të vitit 2003, Qeveria Kineze i dha një listë të këngëve, bendit The Rolling Stones, që…

Details

Aktivitete të shumta kulturore edhe gjatë këtij muaji

Ngjarjet kulturore, do t’vazhdojnë të jenë shoqërues të artdashësve edhe gjatë muajit mars dhe në vijim mund të lexoni disa nga aktivitetet kulturore që mund të ndiqni gjatë ditëve në vazhdim: Sot (11.03.22), në ambientet e Kino Armata, është duke u mbajtur punëtori me regjisoren Dea Gjinovci. Përmes kësaj punëtorie regjisorja do të jap detaje…

Details

Mundësi ideale për të studiuar jashtë vendit

Nesër (12.03.22), në Bibliotekën Kombëtare “Pjetër Bogdani”, në Prishtinë, do të mbahet panairi i edukimit “WISE EDU DAY’’, organizuar nga ‘Wiseword Kosova’, e cila është adresa e parë profesionale për studentët që dëshirojnë të studiojnë jashtë vendit. Për hollësi të tjera rreth përmbajtjes dhe qëllimit konkret të këtij aktiviteti edukativ, Radio KFOR-i bisedoi me Drejtoreshën…

Details

Kujdes nga minat!

Njohuria dhe ndërgjegjësimi për rrezikun ndaj minave dhe mjeteve të pashpërthyera, mund të parandalojnë rrezikun e humbjes së jetëve.

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje…

– Më 11 mars, të vitit 1967, producenti Dick James, kishte njoftuar se ishin inçizuar 446 versione të ndryshme të këngës “Yesterday”, e interpretuar nga bendi The Beatles. – Në këtë datë, të vitit 1968, kënga “Sittin on the dock of the bay’ e këngëtarit Otis Redding, u radhit në vendin e parë në top…

Details

Fitore Rexhepi dhe Fëllënza Çitaku, mysafire në Radio K4 në kuadër të kampanjës “Bashkëpunimi Medial”

Kur mediumet bëhen bashkë, realizohen misione shumë më të mëdha, bëhet punë shumë më e madhe dhe përfaqësimi është edhe më i madh. Në kuadër të kampanjës së Radio K4 “Bashkëpunimi Medial”, në studion e Radio KFOR-it sot, kemi mirëpritur dy mysafire speciale, fytyrat e të cilave pashmangshëm kujtojnë televizionin. Është fjala për prezantueset e…

Details

Cineplexx organizon ngjarjen ‘Dita e Familjes’

Këtë të diel (13.03.22), kinemaja Cineplexx do të organizoj ngjarjen ‘Dita e Familjes’, me shfaqjen e premierës së filmit të animuar nga Pixar dhe Disney, ‘Turning Red’. Filmi në fjalë, flet për një vajzë 13-vjeçare të quajtur Mei Lee, e cila kthehet në një pande gjigante të kuqe, sa herë që emocionohet shumë. ‘Dita e…

Details

Shënohet sot ‘Dita Botërore e Veshkave’

Me qëllim të ngritjes së vetëdijes për rëndësinë që kanë veshkat në shëndetin tonë dhe zvogëlimin e pasojave nga sëmundjet e veshkave dhe problemeve shëndetësore, sot (10.03.22), në mbarë botën shënohet ‘Dita Botërore e Veshkave’. 1 në 10 persona të rritur, në mbarë botën, vuajnë nga sëmundja kronike e veshkave, e cila po që se…

Details