Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 20 shtator, të vitit 2014, këngëtarja Meghan Trainor, ishte në pozitën e parë të këngëve më të mira në Amerikë, me këngën e titulluar “All About That Bass”. Ajo qëndroi për tetë javë në këtë pozitë, duke i zënë vendin këngëtares Taylor Swift, e cila më pas doli e dyta. – Me 20…

Details

Përfundon kolonia artistike e artistëve të rinj në Vushtrri

Këtë javë, Misioni i OSBE-së në Kosovë mblodhi 13 artistë të rinj nga komunitetet shqiptare, serbe, turke dhe rome në komunën e Vushtrrisë, për realizimin e një kolonie arti katër-ditore. Asistent i Lartë në Misionin e OSBE-së në Kosovë, Predrag Rasic, na tregoi më shumë për këtë ngjarje: “Pjesëmarrësit e kësaj punëtorie ishin artistë të…

Details

Vjeshta, stinë e begatisë me fruta të shëndetshëm

Veç bukurisë që i falë natyrës me ngjyra, stina e vjeshtës cilësohet edhe si stinë e begatë, kjo për shkak të të mirave të shumta ushqimore që na i falë kjo stinë. Për të kuptuar se cilat janë frutat që duhet t’i kemi pjesë të menysë tonë ditore gjatë vjeshtës, Radio KFOR-i kontaktoi Dhurata Nasufi…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 19 shtator, të vitit 1998, këngëtari Robbie Williams, ishte në pozitën e parë të top listës muzikore angleze me këngën ‘Millennium’, që ishte pjesë e albumit të tij të dytë me radhë, i titulluar ‘I’ve Been Expecting You’. – Në këtë datë, të vitit 1993, Pearl Jam ri lansuan albumin e tyre të…

Details

Përfundon kampi shumë etnik i tenisit në Graçanicë

Në prani të kryetarit të Komunës së Graçanicës, Srdjan Popoviç dhe Shefit të Misionit të OSBE-së në Kosovë, Jan Barathu, sot (18.09.20), u bë përmbyllja e kampit shumë etnik në tenis, i mbajtur në terrenin e kompleksit sportiv “Dragan Dzajic”, në Graçanicë, me mbështetje financiare nga OSBE-ja. Në ceremoninë e organizuar, diplomati norvegjez zotëri Jan…

Details

CIMIC-u vazhdon me donacione, përfitojnë nxënësit e shkollës “Nexhmi Mustafa”, në Lebanë

Falë një investimit tjetër të radhës nga Bashkëpunimi Civilo-Ushtarak (CIMIC) i KFOR-it, shkolla fillore  “Nexhmi Mustafa” në Lebanë, në komunën e Prishtinës, nga sot (18.09.20), është bërë me një park të pajisur me lodra të ndryshme, të cilat do të shfrytëzohen nga nxënësit e kësaj shkolle. Me këtë rast, mësimdhënësja dhe përgjegjësja e shkollës “Nexhmi…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 18 shtator, të vitit 1970, kitaristi i njohur amerikan Jimi Hendrix, u gjet i vdekur në shtëpinë e tij. Ai kishte vdekur si pasojë e përdorimit të madh të medikamenteve dhe alkoolit. Ai konsiderohet si një nga instrumentistët më të njohur në historinë e muzikës rock dhe një nga artistët më me influencë…

Details