Puna në ekip shumetnik, pasuri profesionale

Të punosh në ambient shumetnik, është një nga pasuritë më të mëdha personale por edhe profesionale. Të kesh mundësinë të mësosh për kultura të ndryshme, gjuhë të reja e të shkëmbesh ide dhe perspektiva me njëri tjetrin, pa dyshim që pasurojnë dijen dhe zgjerojnë njohuritë tona për njëri-tjetrin. Madje, në këtë aspekt ne arrijmë të…

Details

Këto ndeshje zhvillohen sot në futboll

Sonte (07.03.23) rikthehen emocionet e Ligës së Kampionëve, nga ora 21:00 do të zhvillohet ndeshja kthyese në mes Chelsea dhe Borussia Dortmund. Rikujtojmë që ndeshja e parë u përmbyll me fitore minimale të gjermanëve ndërsa po sonte, londinezët pritet që të luftojnë për të rikthyer rezultatin dhe për të  vazhduar garën. Sonte zhvillohet edhe ndeshja…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje…

– Më 7 mars, të vitit 1998, Madonna kryesonte top listat muzikore botërore, me këngën “Frozen”, e cila u bë një hit mbarë botëror atë vit. – Më 7 mars, të vitit 1962, rock bendi britanik The Beatles, incizuan paraqitjen e tyre të parë në radio, për programin “Teenager’s Turn – Here we go”, në…

Details

Teatri Oda sonte sjell premierën “Arbri”

Teatri Oda po shënon 20 vjetorin e themelimit, e për të shënuar këtë përvjetor të rëndësishëm, sonte (06.03.23), në mbrëmje do të jepet premiera e shfaqjes ‘Arbri’, nga ora 20:00. Regjinë dhe tekstin e shfaqjes ‘Arbri’, e ka përgatitur Lirak Çelaj dhe për publikun ajo do të luhet nesër më 7 mars, më pas me 16…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Më 6 mars, të vitit 2000, figura e këngëtarit Eric Clapton, u fut për të tretën herë me radhë, në muzeun Rock & Roll Hall of Fame. Kitaristi, këngëtari dhe kompozitori anglez, Eric Clapton, është i vetmi artist i cili ka tre figura të tij apo tre paraqitje të ndryshme, në muzeun Rock &…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje…

– Më 5 mars, të vitit 1956, këngëtari Frank Sinatra, publikoi albumin e tij të dhjetë me radhë, të cilin e emërtoi ‘Songs for Swingin Lovers’. Me këtë album, Sinatra arriti që të ngjitet në krye të albumeve më të dëgjuara në Britani të Madhe si dhe në SHBA. Ky album konsiderohet si një nga…

Details

Premierat e javës së ardhshme

Të larmishëm janë filmat që priten të publikohen së shpejti në kinematë amerikane, të cilët si rëndom, sjellin histori interesante dhe përfshijnë aktorë të dëshmuar të Hollywood-it. Në vijim mund t’i gjeni titujt dhe data e publikimit të tyre: Filmi ‘The Thorn’ – Data e publikimit: 07 mars Filmi ‘Coffee Wars’ – Data e publikimit:…

Details

Fakte interesante!

Kafshët, përmes veprimeve të tyre tregojnë emocione shpirtërore, duke filluar nga gjitarët më të mëdhenj e deri tek insektet më të vogla. Bota e tyre është shumë interesante dhe shpesh herë e pa besueshme për ne. Në vazhdim ju njohim me disa fakte interesante për kafshët: – Anakonda, gjarpri më i madh dhe më kërcënues…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Më 4 mars, të vitit 1967, rock bendi The Rolling Stones u radhitën në pozitë e parë në SHBA, në top listën ‘US Singles’, me këngën e tyre ‘Ruby Tuesday’. – Në po këtë datë, të vitit 1977, bendi The Rolling Stones, regjistruan albumin e tyre në Toronto, të cilin e emërtuan ‘Love You…

Details

Të rejat javore në teknologji

Përmbledhjen javore në teknologji, e fillojmë me më të rejat që vijnë nga kompania Xiaomi. Në javën e Kongresit Mobil Botëror, Xiaomi u prezantua me mbushësin e baterisë 300 W dhe gjatë demonstrimit u shfaq telefoni ‘Redmi Note 12 Pro+’, me bateri 4.100 mAh. Nga demonstrimi, bateria e telefonit të mençur, arrin 20 % mbushje…

Details