Në “Ditën Ndërkombëtare të Paqes” Radio KFOR-i sjell shembuj të bashkëjetesës ndëretnike

Kosova është gërshetim i kulturave dhe gjuhëve të ndryshme dhe kjo, krahas bukurive të shumta e bënë Kosovën shumëngjyrëshe edhe në aspektin shumetnik. Në “Ditën Ndërkombëtare të Paqes”, Radio KFOR-i sjell shembull se si shkëmbimi kulturor dhe bashkëjetesa ndëretnike, janë çelësi për një të ardhme të ndritur. Sinonim i lartcekur është edhe Profesorsha e Sociologjisë,…

Details

Sot shënohet ‘Dita Botërore e Alzheimerit

Sëmundja e Alzheimerit për herë të parë u diagnostikua nga psikiatri dhe neuropatologu gjerman, Alois Alzheimer, në vitin 1906. Kjo sëmundje është një nga format më të përhapura të demencës në botë dhe shënohet çdo vit, në datën 21 shtator. Vetëm vitin e kaluar (2020), janë regjistruar 55 milionë raste të demencës, e ky numër…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 21 shtator, të vitit 2011, bendi i famshëm R.E.M., u ndanë përfundimisht pas 20 vitesh si grup. Ata i lajmëruan fansat nëpërmes website-it të tyre, duke i falënderuar për mbështetjen dhe ata treguan se janë ndarë në mënyrë miqësore. – Në këtë datë, të vitit 2012, bendi No Doubt, lansuan albumin ‘Push and…

Details

Çfarë na mësoi pandemia ‘CoViD-19’?!!

‘CoViD-19’ ndryshoi komplet rutinën e jetesës, të punës, të shkollimit dhe shtoi frikën tek secili, duke e pyetur vetën se çka është ky virus, si transmetohet dhe sa do të jetë kohëzgjatja e tij? Megjithatë, edhe pas të gjitha këtyre ndryshimeve, humbjeve e shumëçka tjetër, gjatë kësaj periudhe kemi mësuar të vlerësojmë jetën, t’i kushtojmë…

Details

Të rejat javore në teknologji

Kompania Xiaomi do të sfidojë ‘Samsung Galaxy S22’, pasi lajmet e fundit nga kompania në fjalë tregojnë sa ata do të nxjerrin në treg një telefon me një kamerë 200-megapiksel. Edhe pse detajet janë të pakta, ekzistojnë gjasat që Xiaomi, do të jetë i pari që përdor sensorin 200-megapiksel dhe debutimi i telefonit që pritet…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 19 shtator, të vitit 1998, këngëtari Robbie Williams, ishte në pozitën e parë të top listës muzikore angleze me këngën ‘Millennium’, që ishte pjesë e albumit të tij të dytë me radhë, i titulluar ‘I’ve Been Expecting You’. – Në këtë datë, të vitit 1993, Pearl Jam ri lansuan albumin e tyre të…

Details

Listë e gjatë filmash premierë edhe gjatë javës së ardhshme

Artdashësit apo adhuruesit e filmave, do të dëshirojnë të kenë më shumë kohë gjatë javës së ardhshme, për të qëndruar përpara ekraneve televizive apo për të shikuar filma, ku shumica prej tyre përveç që do të shfaqen premierë në kinema, do të jepen premierë edhe në rrjetin Netflix. Bëhet fjalë për premiera filmash të zhanreve…

Details