‘BONEVET’ ka filluar kampanj të re, për t’i dalur në ndihmë stafit mjekësor

Fondacioni ‘BONEVET’ ka lansuar kampanjen për mbledhjen e fondeve ‘Bashkojuni Luftës’, me qëllim të dyfishimit të kapacitetit prodhues për mburojat e fytyrës për punëtorët shëndetësor, të cilët ndodhën në vijën e parë të frontit, në luftën përballë pandemisë ‘Covid 19’. Nga Fondacioni ‘BONEVET’ kanë bërë të ditur se deri më 18 prill 2020, kanë prodhuar…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 21 Prill, të vitit 2016, këngëtari i famshëm Prince, vdes në moshën 57 vjeçare nga mbidoza e medikamenteve qetësuese. Ai arriti kulmin e famës në vitet e 80-ta me albumet e tij ‘1999’, pastaj ‘Purple Rain’ dhe ‘Sign O’ the Times’. Ai ka publikuar më shumë se 30 albume gjatë karrierës së tij.…

Details

Ed Sheeran, emër i gjeneratës së re të yjeve të muzikës

Ishte vetëm 4 vjeç, këngëtari Ed Sheeran, kur filloi të mirrej me muzikë, për t’u bërë artisti që ‘theu’ top listat botërore me këngën ‘The A Team’, e që debutoi në vendin e 3-të, të ‘Top Listës Britanike’, për të rrëmbyer pastaj dy çmime në ‘Brit Awards’ si “Best British Male Solo Artist” dhe “British…

Details

Sot është ‘Dita e Gjuhës Kineze’

Në kalendarin e datave të rëndësishme, 20 Prilli shënon ‘Ditën e Gjuhës Kineze’. Kjo datë është shpallur nga Kombet e Bashkuara me qëllim të njohjes së kontributit të gjuhës, literaturës dhe poezisë kineze në kulturën botërore. Ndër vite, për nder të shënimit të kësaj dite, Kombet e Bashkuara dhe organizata partnere të saj organizojnë ngjarje…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me datën 20 Prill, të vitit 2018, ka ndërruar jetë DJ i famshem suedez, Avicii,në moshën 28 vjeçare. I ndjeri ishte i njohur për super hitet ‘Wake me Up’, ‘Waiting for love’, ‘Heaven’, ‘The Nights’ dhe hite shumë hite të tjera. – Në po këtë datë, të vitit 1957, këngëtari Elvis Presley, qëndroi për…

Details

Bashkë kundër koronavirusit – vazhdon prodhimi i maskave plastike 3D për punëtorët shëndetësor

Qendra të ndryshme e vullnetarë të shumtë nga të gjitha komunitetet që jetojnë në Kosovë, janë bërë bashkë për t’iu dalë në ndihmë punonjësve shëndetësor në luftën kundër koronavirusit. Kësaj lufte kundër kësaj pandemie, së fundmi i është bashkuar edhe Qendra e Mitrovicës për Inovacion, e cila ka filluar me prodhimin e maskave plastike të…

Details

Inovacione të shumta teknologjike për të luftuar pandeminë

Ridizajnim i logo-ve, orientim i punës në krijimin e ventilatorëve e pajisjeve për frymëmarrje, janë vetëm disa nga hapat që kompanitë e mëdha teknologjike gjithandej botës, kanë ndërmarrë për të luftuar dhe për të ndihmuar në parandalimin e përhapjes së koronavirusit. Radio KFOR-i ka kontaktuar me Z. Agon Vitia, i cili ka studiuar fushën e…

Details