HQ, KFOR, Film City Pristina, has a new open position for the ‘Senior Interpreter Translator’

NATO Advisory and Liaison Team (NALT) has a vacancy for the position of Senior Interpreter/Translator. The work of the NALT emphasizes NATO’s military and political engagement in Kosovo. Under the supervision of the Chief of Staff NALT (COS NALT), the Senior Interpreter/Translator supports the NALT in all interpretation/ translation issues. The essential education, experience and skills…

Details

Sot shënohet ‘Dita Botërore e Malaries’ me moton: “Zero malaria, fillon me mua!”

Çdo vit me datën 25 prill, njerëzit në mbarë botën marrin informata më shumë për ‘Ditën Botërore të Malaries’, e cila ka qëllim ndërgjegjësimin dhe ngritjen e fondeve për trajtimin dhe parandalimin e sëmundjes së malaries. Tema e këtij viti është “Zero malaria, fillon me mua”, organizuar nga ‘Organizata Botërore e Shëndetësisë’ (OBSH), ku sipas…

Details

Vazhdojnë aksionet për pastrimin dhe gjelbërimin e Kosovës

Organizata ‘Let’s Do it Kosova’, është duke vazhduar me aksionet e pastrimit në vende të ndryshme të qyteteve të Kosovës. Shumë lokacione janë duke u pastruar në kuadër të ‘Javës së Tokës’, që ka filluar më 19 dhe përfundon këtë vikend, më 27 prill 2019. Sot (25.04.19), aksion pastrimi do të organizohet në lagjen Pejton,…

Details

Ndryshimi pozitive përmes teknologjisë për komunitetin tonë

Cacttus Education dhe shoqata Down Syndrome Kosova janë bërë bashkë për të organizuar aktivitetin e mirënjohur botëror “The Hour of Code” (Ora e Kodimit) me moton “Kodimi për të gjithë”. Ora e Kodimit është një mundësi për çdo person dhe student që të provoj shkencën kompjuterike për një orë falas, ndërsa personat e prekur nga…

Details

Pedalim rreth Liqenit të Batllavës dhe zonës së Gollakut

Klubi Alpin Prishtina fton të gjithë çiklistët dhe adhuruesit e natyrës që t’iu bashkëngjiten këtë të shtunë  (27 prill), që të pedalojnë rreth Liqenit të Batllavës dhe zonës së Gollakut. Sektori i çiklizmit i klubit Alpin Prishtina thekson se kjo shëtitje me biçikleta ka karakter shëtitës, trajnues dhe relaksues. Në një prononcim për Radio KFOR-in,…

Details