Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Më 11 janar, të vitit 1963, bendi The Beatles incizuan shfaqjen e tyre të parë televizive ‘Thank You Stars, Lucky’. Grupi po ashtu publikuan në të njëjtën ditë singlin e tyre të ri ‘Please, please me’. – Në këtë datë, të vitit 1992, Nirvana u paraqitën në televizionin NBC në emisionin ‘Saturday Night Live’…

Details

Janari në Radio KFOR me emisione të reja

Skemës së pasur të programit të Radio KFOR-it, përgjatë vikendit, të shtunën dhe të dielën i shtohen edhe dy emisione autoriale të reja. Emisioni ‘Culture Mix’, është një emision javorë, të cilin mund të dëgjoni çdo të shtunë, nga ora 14:00, me përmbledhje e ngjarje kryesore nga fusha e kulturës. Përgjatë 60-të minutave do të…

Details

Skijimi, vështirësitë dhe kënaqësitë e tij

Edhe pse skijimi modern është zhvilluar në Skandinavi, pikturat 10,000 vjeçare tregojnë përdorimin e skive në rajonin e Xinjiang-ut të Kinës. Fillimisht, skijimi nuk është paraqitur si sport, por si nevojë e njerëzve për të siguruar ushqimin. Tashmë, skijimi praktikohet nga miliona njerëz, në mbarë botën, si formë sporti profesional dhe rekreativ. Megjithëkëtë, skijimi mund…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Më 10 janar, të vitit 2016, Justin Bieber arriti që të zë tre vendet e para në tabelën e këngëve në Mbretërinë e Bashkuar, duke u bërë artisti i parë që e bën një gjë të tillë, me këngët “Love Yourself”, “Sorry” dhe “What Do You Mean?”. – Më 10 janar, të vitit 1964,…

Details

Policia e Kosovës apelon për kujdes të shtuar në trafik

Policia e Kosovës, si autoritet i zbatimit të ligjit, me njësitet e saj, po vazhdon të punojë me profesionalizëm dhe përkushtim për të siguruar rend, ligj dhe siguri në vend. Gjatë 24 orëve të fundit në vend, janë regjistruar 16 aksidente trafiku me të lënduar, 22 aksidente trafiku me dëme materiale, fatmirësisht asnjë aksident me…

Details

9 Janari – ‘Dita Ndërkombëtare e Koreografëve’

Pas çdo shfaqjeje kërcimi që do të shihni ndonjëherë, pavarësisht se sa spontane duket, ekziston një koreograf i përkushtuar që ka shpenzuar orë e ditë të tëra duke dizajnuar sekuencën e lëvizjeve. Pikërisht këta profesionist, jashtëzakonisht krijues dhe punëtorë, nderohen çdo vit më 9 janar. Vallëzimi ka jetuar dhe është zhvilluar bashkë me njeriun, sepse…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Më 9 janar, të vitit 1965, albumi i bendit The Beatles, i titulluar ‘Beatles 65’ nga vendi i 98-të në top listat muzikore, arriti të pozicionohet në vendin e parë, duke qëndruar për një javë rresht në tabelën e albumeve në Billboard, në SHBA. – Në këtë datë, të vitit 1976, bendi Queen ishin…

Details

Sot festohet për artin e shkrimit me prekje-tastierës

“Dita Botërore e Shkrimit me Tastierë” festohet çdo vit më 8 janar, duke rikujtuar përfitimet e tastierës si një aftësi thelbësore në botën tonë digjitale, e cila na lejon të jemi produktivë dhe efikas në çdo gjë që bëjmë. Kjo ditë është krijuar për të inkurajuar njerëzit e të gjitha moshave që të mësojnë teknikat…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Më 8 janar, të vitit 1947, ka lindur David Jones (David Bowie). Në moshën 18-vjeçare, ai e ndryshoi emrin e tij skenik, në David Bowie, për të shmangur konfuzionin me Davy Jones, që ishte nga grupi The Monkees. – Në këtë datë, të vitit 2006, The Strokes ishin në pozitën e parë në top…

Details