‘Eco Fest’, festival i parë ambientalist për fëmijë

‘Fondacioni Utalaya’, që është themeluar nga alpinistja, znj. Uta Ibrahimi, po zhvillon aktivitete të ndryshme kryesisht që lidhen me ambientin dhe mbrojtjen e natyrës. Për herë të parë fondacioni ‘Utalaya’, me mbështetjen e Komunës së Prishtinës po organizojnë festivalin e parë ekologjik për fëmijë ‘Eco Fest’, që do të përfshijë aktivitete të shumta përgjatë dy…

Details

Policia e Kosovës apelon për kujdes të shtuar në trafik

Policia e Kosovës në çdo kohë është e gatshme të jetë në shërbim të të gjithë banorëve të Kosovës, e posaçërisht duke kontribuar në mbarëvajtjen e zhvillimit korrekt të trafikut në Kosovë. Rreth statistikave të aksidenteve në trafik, Radio KFOR-i kontaktoi Zyrën për Informim dhe Marrëdhënie me Publikun në Policinë e Kosovës, të cilët ofruan…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 1 dhjetor, të vitit 2018, Nick Jonas u martua me Priyanka Chopra, në Pallatin Umaid Bhawan, në Indi. – Në këtë datë, të vitit 1995, në një ankand të artikujve të kujtimeve nga Frank Sinatra, mblidhen mbi dy milionë dollarë. – Në vitin 1992, bendi Duran Duran lansuan këngën “Ordinary World”, më herët…

Details

Kujdesi në trafik, shpëton jetë!

Me rënien e temperaturave gjatë stinës së dimrit, pjesëmarrësit në trafik duhet të jenë edhe më vigjilent dhe të kujdesshëm gjatë vozitjes. Policia e Kosovës është gjithmonë e përkushtuar të mbajë rendin dhe sigurinë duke patrulluar në terren, për të gjithë ata të cilët nuk respektojnë rregullat e trafikut. Policia tashmë ka publikuar me dhjetëra…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 30 nëntor, të vitit 1982, u publikua albumi ‘Thriller’, nga Michael Jackson. Albumi kaloi 190 javë në tabelën e albumeve në Mbretërinë e Bashkuar, për t’u bërë edhe albumi më i shitur i të gjitha kohërave i zhanrit pop, me gjithsej mbi 66 milion kopje të shitura. Në të njëjtën datë, por të…

Details

Befasi dhe shumë emocione në Kupën e Botës

Tashmë po zhvillohet xhiro e tretë e fazës së grupeve në Kupën e Botës, ndërsa ende nuk është caktuar pjesa vendimtare që do të tregojë se cilat kombëtare do të vazhdojnë rrugën drejt trofeut të lavdishëm. Në xhiron paraprake kemi pasur disa befasi, të cilat kanë bërë që xhiro e tretë të ketë rol vendimtar…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 29 nëntor, të vitit 1980, grupi ABBA arriti të jetë në krye të top listës britanike, me këngën “Super Trouper”, e cila gjithashtu ishte pozicionuar e 25-ta me radhë, në top listën e këngëve më të mira në Britani të Madhe. Emri i këngës “Super Trouper”, i referohej ndriçuesve gjigantë të përdorur në…

Details

Gjendja aktuale me COVID-19, në Kosovë

Situata me COVID-19 në Kosovë, është dukshëm më e lehtë, meqë kemi rënie të madhe të personave të infektuar me këtë virus. Ministria e Shëndetësisë, sipas të dhënave nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, informon se në total numri i rasteve aktive me Covid-19 është 11 persona. Në raportin e fundit, bëhet e…

Details