Të rejat javore në teknologji

Përmbledhjen javore këtë herë, e kemi nisur me një problem kritik sigurie në Safari, i cili paska qëndruar 5 vite i fshehtë. Sipas një raporti të ri të Google Project Zero, ky problem sigurie që është shfrytëzuar nga hakerët, ishte adresuar në fillim të vitit 2013-të dhe rikthyer në 2016-ën. Po flasim për një dobësi…

Details

Muaji i ngrohtë i korrikut, me plot filma të rinj

Njësoj siç e kishim javën e fundit të muajit qershor, duket se do ta kemi të pasur me filma edhe korrikun, të paktën kështu na tregon lista e filmave që do të publikohen në javën e parë të tij. Listojmë titujt dhe data e publikimit të tyre:   Filmi ‘Minions: The Rise of Gru’– Data…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje…

– Me 25 qershor, të vitit 1963, kishte lindur këngëtari George Michael, në Londër. Emri i tij i vërtetë është Georgios Kyriacos Panayiotou. – Në po këtë datë, të vitit 1967, bendi The Beatles, lansuan premierën e këngës “All You Need Is Love”, të cilën e interpretuan live në TV, para 400 milion shikuesve nga…

Details

Vitiligo, një çrregullim i pigmenteve të lëkurës, që prek miliona njerëz në botë

Rreth 1% e njerëzve në botë, përballen me çrregullim të pigmenteve të lëkurës, që njihet ndryshe si ‘Vitiligo’, që shkakton humbjen e pigmentit të lëkurës duke shkaktuar njolla të bardha, kryesisht në fytyrë dhe pëllëmbët e duarve. Data e sotme, 25 qershori, shënon ‘Ditën Botërore të Vitiligos’, për të ndërgjegjësuar njerëzit rreth këtij çrregullimi, por…

Details

Këngët premierë në Radio KFOR

Sikurse çdo fundjavë edhe sot, Radio KFOR-i ju sjell disa nga këngët e reja që janë lansuar premiera, ku vlen të theksohet që pas një periudhe të gjatë Rita Ora, në bashkëpunim me Netsky, kanë sjellë këngën ‘Barricades’. Një super melodi, na e ka sjellë edhe Chris Brown në bashkëpunim me Jack Harlow, të cilët…

Details