‘Mitrovica Rock School’ sërish do ti bëjë bashkë komunitetet e ndryshme në Kosovë

Organizata jo-qeveritare ‘Aktiv’, që tashme ka zbatuar një sërë projektesh dhe është bërë pjesë aktive e shoqërisë civile lokale me projekte që përfshijnë komunitetet e ndryshme që jetojnë në Kosovë, po e organizon aktivitetin e radhës. Nesër (20.09.22), në hapësirat e Sallës së Kuqe në ‘Pallatin e Rinisë’, në Prishtinë, duke filluar nga ora 19:00,…

Details

Përmbyllet me sukses ‘Forumi Rinor Ndër-kulturor’

Është përmbyllur me sukses “Forumi Rinor Ndër-kulturor”, tre ditor (16-18 tetor), i cili u mbajt në Hotel “Sharri” Prevallë, me të rinj të moshës nga 16 deri në 23 vjeç, nga komuniteti shqiptar dhe serb, i organizuar nga OSBE-ja, Sektori për zhvillimin e Siguri në Bashkësi si dhe nga Policia e Kosovës, konkretisht Komiteti Lokal…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Në këtë datë, të vitit 1993, Pearl Jam, ri-publikuan albumin e tyre të dytë, të titulluar ‘Vs’. Të gjitha kopjet e këtij albumi u shitën vetëm për një javë dhe grupi refuzoi të realizoj ndonjë video-klip të këngëve nga ky album, pavarësisht dëshirës së fansave. – Me 19 shtator, të vitit 1998, këngëtari Robbie…

Details

Shtatori vazhdon me filma fantastik

Njësoj siç ka nisur, muaji shtator vazhdon të sjellë për dashamirët e filmit, premiera fantastike filmash, përfshirë të gjitha zhanret. Në vijim e sjellim listën e plotë të tyre, ku mund të mësoni titujt dhe datat e publikimit të tyre:   Filmi ‘Jeepers Creepers Reborn’ – Data e publikimit: 21 shtator Filmi  ‘Meet Cute’ –…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 18 shtator, të vitit 1970, kitaristi i njohur amerikan Jimi Hendrix, u gjet i vdekur në shtëpinë e tij. Ai kishte vdekur si pasojë e përdorimit të madh të medikamenteve dhe alkoolit. Ai konsiderohet si një nga instrumentistët më të njohur në historinë e muzikës rock dhe një nga artistët më me influencë…

Details

Dita Botërore e Sigurisë së Pacientit

Duke marr parasysh që origjina e kësaj dite është e bazuar në parimin themelor të mjekësisë ‘Të Mos Bësh Dëm, Por Të Ndihmosh’, Organizata Botërore e Shëndetësisë ka vendosur që motoja e këtij viti, që shënon ‘Ditën Botërore të Sigurisë së Pacientit”, të jetë ‘Mjekim Pa Dëm’. Sipas kësaj organizate, objektivat e shënimit të “Ditës…

Details

Të rejat javore në teknologji

Përmbledhjen javore në teknologji, këtë herë e nisim me përditësimin e sistemit operativ iOS 16. Apple është siguruar që të sjell një përditësim të hatashëm, e disa prej specifikave të iOS 16, janë: Ekrani i kyçjes është rimodeluar e bashkë me të edhe mënyra sesi shfaqen njoftimet. Tashmë ekrani tregon datën dhe orën, ndërsa përdoruesit…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Në këtë datë, të vitit 2011, këngëtarja britanike Adele, arriti në pozitën e parë në top listat në Amerikë, me këngën ‘Someone Like You’. Kjo këngë ishte një hit botëror, duke u renditur në pozitën e parë të top listave muzikore edhe në Australi, Finlandë, Francë, Itali, Poloni e shumë vende të tjera të…

Details

Premierat e sotme muzikore, në Radio K4

Edhe kjo javë në Radio KFOR, ishte e mbushur përplot  premiera muzikore dhe këngët e reja gjithmonë priten shumë mirë nga publiku. Nga premierat të cilat janë publikuar zyrtarisht në treg sot (16.09.22) dhe mund ti dëgjoni në Radio KFOR, ia vlen të përmendim Charlie Puth, i cili ka lansuar projektin ‘I Don’t Think That…

Details