Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 20 shtator, të vitit 2014, këngëtarja Meghan Trainor, ishte në pozitën e parë të këngëve më të mira në Amerikë, me këngën e titulluar “All About That Bass”. Ajo qëndroi për tetë javë në këtë pozitë, duke i zënë vendin këngëtares Taylor Swift, e cila më pas doli e dyta. – Me 20…

Details

‘Mitrovica Rock School’ sërish do ti bëjë bashkë komunitetet e ndryshme në Kosovë

Organizata jo-qeveritare ‘Aktiv’, që tashme ka zbatuar një sërë projektesh dhe është bërë pjesë aktive e shoqërisë civile lokale me projekte që përfshijnë komunitetet e ndryshme që jetojnë në Kosovë, po e organizon aktivitetin e radhës. Nesër (20.09.22), në hapësirat e Sallës së Kuqe në ‘Pallatin e Rinisë’, në Prishtinë, duke filluar nga ora 19:00,…

Details

Përmbyllet me sukses ‘Forumi Rinor Ndër-kulturor’

Është përmbyllur me sukses “Forumi Rinor Ndër-kulturor”, tre ditor (16-18 tetor), i cili u mbajt në Hotel “Sharri” Prevallë, me të rinj të moshës nga 16 deri në 23 vjeç, nga komuniteti shqiptar dhe serb, i organizuar nga OSBE-ja, Sektori për zhvillimin e Siguri në Bashkësi si dhe nga Policia e Kosovës, konkretisht Komiteti Lokal…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Në këtë datë, të vitit 1993, Pearl Jam, ri-publikuan albumin e tyre të dytë, të titulluar ‘Vs’. Të gjitha kopjet e këtij albumi u shitën vetëm për një javë dhe grupi refuzoi të realizoj ndonjë video-klip të këngëve nga ky album, pavarësisht dëshirës së fansave. – Me 19 shtator, të vitit 1998, këngëtari Robbie…

Details

Shtatori vazhdon me filma fantastik

Njësoj siç ka nisur, muaji shtator vazhdon të sjellë për dashamirët e filmit, premiera fantastike filmash, përfshirë të gjitha zhanret. Në vijim e sjellim listën e plotë të tyre, ku mund të mësoni titujt dhe datat e publikimit të tyre:   Filmi ‘Jeepers Creepers Reborn’ – Data e publikimit: 21 shtator Filmi  ‘Meet Cute’ –…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 18 shtator, të vitit 1970, kitaristi i njohur amerikan Jimi Hendrix, u gjet i vdekur në shtëpinë e tij. Ai kishte vdekur si pasojë e përdorimit të madh të medikamenteve dhe alkoolit. Ai konsiderohet si një nga instrumentistët më të njohur në historinë e muzikës rock dhe një nga artistët më me influencë…

Details

Dita Botërore e Sigurisë së Pacientit

Duke marr parasysh që origjina e kësaj dite është e bazuar në parimin themelor të mjekësisë ‘Të Mos Bësh Dëm, Por Të Ndihmosh’, Organizata Botërore e Shëndetësisë ka vendosur që motoja e këtij viti, që shënon ‘Ditën Botërore të Sigurisë së Pacientit”, të jetë ‘Mjekim Pa Dëm’. Sipas kësaj organizate, objektivat e shënimit të “Ditës…

Details

Të rejat javore në teknologji

Përmbledhjen javore në teknologji, këtë herë e nisim me përditësimin e sistemit operativ iOS 16. Apple është siguruar që të sjell një përditësim të hatashëm, e disa prej specifikave të iOS 16, janë: Ekrani i kyçjes është rimodeluar e bashkë me të edhe mënyra sesi shfaqen njoftimet. Tashmë ekrani tregon datën dhe orën, ndërsa përdoruesit…

Details