Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 24 gusht, të vitit 2019, pas 19 javësh në pozitën e parë, kënga ‘Old Town Road’, nga Lil Nas X, zëvendësohet me këngën ‘Bed Guy’ nga Billie Eilish, që arriti në pozitat e para në shumë vende të botës. – Në po këtë datë, të vitit 1981, rock bendi The Rolling Stones, lansuan…

Details

Programi i Ballkanistikës një mundësi e re për studentët e ardhshëm

Përzgjedhja e profesionit të studentëve, këtë vit, do të jetë më e begatshme fal themelimit të Programit të Studimit të Ballkanistikës, në Fakultetin e Filologjisë, e cila është mbështetur nga Ambasada Britanike në Prishtinë, Zyra e Komisionerit të Gjuhëve, OSBE-ja dhe nga Universiteti i Prishtinës. Pjesë e programit katërvjeçar të nivelit Baçelor, i akredituar nga…

Details

Dita e përkujtimit të skllevërve

Në natën e 23 gushtit të vitit 1791, në Santo Domingo, sot, Haiti dhe Republika Dominikane, u pa fillimi i kryengritjes që do të luante një rol vendimtar në heqjen e tregtisë transatlantike të skllevërve. ‘Dita ndërkombëtare në kujtim të tregtisë me skllevër dhe zhdukjes së saj’, shënohet çdo 23 gusht dhe kujton tragjedinë e…

Details

Gjendja pandemike në vend vazhdon të jetë e rënduar

Sipas të dhënave nga Instituti Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës, Ministria e Shëndetësisë informon se në 24 orët e fundit janë dhënë 18.776 doza të vaksinës kundër COVID-19. Gjatë ditës së djeshme (22.08.21), nga 10.710 testime, 1.682 qytetarë kanë rezultuar pozitiv me virusin COVID-19. Ndërsa si pasojë e virusit, është rritur numri i vdekjeve…

Details

Filmat premierë, të javës së ardhshme

Edhe java e ardhshme do të jetë përplot me filma të bukur, të cilët keni mundësi t’i shikoni përgjatë ditëve të ardhshme, titujt dhe datat e publikimit të të cilëve, mund t’i kuptoni në vijim:   Filmi ‘The Witcher’: Nightmare of the Wolf’ – Data e publikim: 24 gusht Filmi ‘Ape Star’ – Data e…

Details

Të rejat javore në teknologji

Java e tretë e muajit shtator do të sjell në treg iPhone 13 dhe siç shkruajnë mediat ndërkombëtare teknologjike, çmimi fillestar i iPhone 13, do të jetë rreth 900 dollarë. Deri sa Apple, fokusin e ka në modelin e ri të telefonit, një kabllo nënujore e gjatë 12.000 kilometra, që synon zgjerimin e lidhjes në…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 22 gusht, të vitit 1987, Madonna arrin pozitën e parë të këngëve më të mira në Amerikë, me këngën e saj në gjuhën spanjolle ‘Quien es esta nina’ (Who’s That Girl). – Me 22 gusht, të vitit 2011, këngëtarja dhe aktorja Lindsay Lohan, kishte akuzuar këngëtarët Pitbull, Ne-Yo and DJ Afrojack, për tekstin…

Details

Ekspozitat që mund t’i vizitoni në GKK

Ndonëse pandemia po vazhdon të shkaktoj probleme të vazhdueshme, spektri kulturor në Kosovë, po mundohet të frymojë e t’i gjallëroj art dashësit përmes ekspozitave të ndryshme që po i organizon. Në Galerinë Kombëtare të Kosovës, po vazhdon të qëndroj e hapur ekspozita “GRANDART 1970-2000”, në të cilën të ekspozuara vazhdojnë të jenë 50 vepra të…

Details

Hitet më të dëgjuara në Radio KFOR

Edhe këtë fundjavë, Radio KFOR-i ju njofton me hitet më të dëgjuara ndërkombëtare. Java që po e lëmë pas ka ardhur me prurje të reja nga artistë të shumtë, kurse ne kemi përzgjedhur disa nga këngët më të reja që kanë marr më së shumti vëmendje nga dëgjuesit e Radio KFOR-it: The Kid Laroi Ft.…

Details