Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 23 janar të vitit 1976, David Bowie publikoi ​​albumin e tij të dhjetë ‘Station to Station’. Albumi arriti në 5shen e albumeve më të mira në Mbretërinë e Bashkuar dhe në SHBA. Në këtë datë të vitit 1988, Michael Jackson ishte në pozitën e parë në toplistën e këngëve me të mira në Amerikë…

Details

Iniciohet për herë të parë kampanja “Ballkani i Bashkuar për Ajër të Pastër”

Vendet e Ballkanit Perëndimor e kanë cilësinë më të ulët të ajrit në Evropë, prandaj përfaqësuesit e kampanjës “Ballkani i Bashkuar për Ajër të Pastër”, u bëjnë thirrje institucioneve kompetente dhe qytetarëve në rajon për të parandaluar deri në 13.500 vdekje të parakohshme, çdo vit. Qytetarët e Kosovës, Shqipërisë, Serbisë, Malit të Zi, Maqedonisë së…

Details

Librat e rinj që pasuruan letërsinë së fundmi

Shkrimtarë dhe autorë të ndryshëm vendor dhe ndërkombëtarë vazhdimisht pasurojnë letërsinë me tituj të rinj, duke iu mundësuar mijëra adhuruesve të leximit të gjejnë botime të reja nga zhanre të ndryshme. Botimet dhe autorët e dekadës së fundit kanë sjellë miliona tituj në gjithë botën, duke zgjeruar horizontin e fushave dhe duke iu mundësuar lexuesve…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 22 janar të vitit 1967, grupi The Monkees performuan live për herë të parë në  San Francisco të Amerikës para mijëra fansave. Në këtë datë të vitit 1972, albumi ‘Amerikan Pie nga Don McLean, qëndroi për 7 javë në top listën e albumeve me të mira në Amerikë. Në po këtë datë të vitit…

Details

“Dita Ndërkombëtare e Përqafimit” sivjet kremtohet me shpresën që sa më parë të mund të japim përqafime

Një nga mënyrat më të thjeshta por shumë domethënëse,  shpirtërore e emocionale për të treguar dashuri për të tjerët, është përqafimi. Një përfaqim çliron hormonet e dashurisë, redukton nivelin e stresit, zvogëlon dhimbjet parandalon depresionin dhe ka shumë e shumë përfitime të tjera. Një përqafim, mund të ndryshojë jetën, andaj 21 janari, i është ndarë…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 21 janar të vitit 1978, Bee Gees publikuan albumin ‘Saturday Night Fever’, duke qëndruar për 24 javë në pozitën e parë të albumeve më të mira në Amerikë. Albumi shënoi një sukses të madh, duke shitur mbi 30 million kopje në gjithë botën dhe duke e berë atë një nga albumet më të shitura…

Details

Fakte interesante në Radio KFOR

Ekzistojnë fakte të ndryshme interesante, argëtuese dhe magjepsëse, disa nga të cilat i ndajmë me ju përmes këtij lajmi: – A e keni ditur që fëmijët në Japoni janë më të pavarur. Ata udhëtojnë vetëm për të shkuar në shkollë si dhe vetë pastrojnë klasat e tyre. Ushqimin e marrin me vete, sepse ata duhet…

Details