ILIRA, përmes Radio KFOR-it inkurajon të gjitha gratë që të ndjekin ëndrrat e tyre

“Është e vështirë të ketë ndonjë këngëtare në Zvicër e më të suksesshme në botë, sesa Ilira Gashi”, “Pas Tina Turner-it, Ilira është këngëtarja më e njohur në Spotify”, “Kënga ‘Fading’, e këngëtares ILIRA grumbullon 50 milionë klikime vetëm në Youtube”, këta ishin vetëm disa nga titujt e mediave prestigjioze botërore, kushtuar yllit të pop-it…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje…

Me 12 prill, të vitit 2016, një hulumtim tregoi se artistët britanikë Sam Smith, Ed Sheeran dhe Adele, kishin ndihmuar që industria e muzikës në Britani të Madhe, të kthehej në një rritje domethënëse për herë të parë në gati 20 vjet. Në po këtë datë, të vitit 2015, reperi Nelli, njëherit fitues i çmimeve…

Details

Rëndësia e kujdesit ndaj pyjeve

Zhdukja e pyjeve në të gjithë botën, po dërgon alarm se humbja e këtyre burimeve natyrore mund të sjellë katastrofë për planetin tonë. Kryetari i shoqatës së Klubit Alpin Prishtina Z. Nazmi Hasanramaj, i cili viziton shumë shpesh pyjet në Kosovë, në një prononcim për Radio KFOR-in foli për gjendjen e pyjeve tona: “Sigurisht kjo…

Details

Deri më sot në Kosovë janë dhënë mbi 100.000 doza përforcuese të vaksinës kundër CoViD-19

Pas shtrirjes globale të vaksinave kundër CoViD-19, lindi nevoja që organizmi ynë të ketë imunizim më të gjatë ndaj virusit. Prandaj, institucionet shëndetësore gjithandej botës inkurajuan qytetarët që të vaksinoheshin me dozën e tretë ose dozën përforcuese, në mënyrë që imuniteti i organizmit të rritet dhe kështu të evitohen rastet klinike të infektimeve me CoViD-19…

Details

Trend veshjet pranverë/verë 2022

Dizajnerët më të njohur botërorë kanë prezantuar koleksionin pranverë/verë 2022 apo trendet e veshjeve, në të cilat janë paraqitur ngjyra të ndezura e të guximshme, tekstura dhe materiale të ndryshme. Rreth trend veshjeve për sezonin pranverë/verë, Radio KFOR-i zhvilloi një intervistë me kreatoren e modës, Nita Bllacaku: “Edhe këtë pranverë / verë do të dominojnë…

Details

NË KËTË DATË, NË MUZIKË VEÇOJMË KËTO NGJARJE…

Në këtë datë të vitit 1964, grupi “The Beatles” vendosi një rekord të ri, ku njëkohësisht kishin 14 këngë në top listë. Disa prej këngëve ishin ‘Can’t buy me love’ dhe ‘Love me Do’. Në këtë ditë të vitit 1966, Frank Sinatra lansoi këngën e tij të famshme ‘Strangers in the night’. Me 11 Prill…

Details

Sot shënohet “Dita Botërore e Parkinsonit”

“Dita Botërore e Parkinsonit” shënohet sot dhe përkon me ditëlindjen e Dr. J. Parkinson, i cili përshkroi për herë të parë këtë sëmundje përmes një eseje. Shënimi i “Ditës Botërore të Parkinsonit” mëton të vetëdijesoj njerëzit për sëmundjen e parkinsonit. Parkinsoni, është një çrregullim i sistemit nervor qendror i cili ndikon drejtpërdrejt në ato nerva…

Details

Prilli vazhdon me filma të shumtë

Dashamirë të filmit, bëhuni gati për një javë të mbushur me përplot filma që do të plotësojnë pritshmëritë tuaja për çaste relaksuese pas obligimeve të përditshme. Ndër filmat që do të shfaqen premierë në javën e ardhshme janë:   Filmi ‘My Sweet Monster’’ – Data e publikimit:12 prill Filmi ‘Father Stu’ – Data e publikimit:…

Details

NË KËTË DATË, NË MUZIKË VEÇOJMË KËTO NGJARJE…

10 Prill 1970, Elton John publikoi albumin e tij te dytë në studio, i cili përfshinte këngën e famshme ‘Your song’. Albumi u nominua për çmimin Grammy për Albumin më të mirë të vitit. Në vitin 1989, grupi ‘The Cult’ publikoi albumin e katërt, ‘Sonic Temple’ i cili arrin në numrin 10-të në toplistën amerikane.…

Details

Të rejat javore në teknologji

Këtë javë, kompania “Tesla” tha se ka arritur rekord të shitjes në tremujorin e parë të vitit 2022, pavarësisht sfidave me zinxhirët e furnizimit. Prodhuesi i makinave elektrike, tha se ka dërguar 310 mijë makina tek blerësit në tre muajt e parë, të këtij viti. Po flasim për një shifër prej 70% më e lartë…

Details