Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Në datën e sotme 11 Qershor, të vitit 2000, këngëtarja tashmë e ndjerë Aaliyah, ishte në pozitën e parë të këngëve më të mira në SHBA me këngën ‘Try Again’. – Me 11 Qershor, të vitit 2011, albumi i rock bendit ‘Pink Floyd’, publikuar në vitin 1973 ‘The Dark Side Of The Moon’, pas…

Details

Konsumimi i mjaftueshëm i ujit, jetik për shëndet të mirë

Pija më e konsumuar në botë uji, është i domosdoshëm për shëndet të mirë dhe konsumimi i mjaftueshëm i ujit sjellë përfitime të shumta shëndetësore. Rreth rëndësisë së konsumimit të ujit në baza ditore dhe përmirësimit të përgjithshëm të shëndetit, Radio KFOR-i zhvilloi një bisedë me nutricionisten Dafina Demolli: “Pirja e ujit është shumë e…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Më 9 Qershor, të vitit 1984, këngëtarja Cyndi Lauper, qëndroi për dy jave në tabelën e këngëve më të mira në Amerikë me këngën ‘Time After Time’. – Në po këtë datë, të vitit 2007, kënga ‘Umbrella’ nga Rihanna dhe Jay-Z, arriti në pozitën e parë të top-listës muzikore ‘Billboard Hot 100’. – Në…

Details

Fëmijët me padurim presin hapjen e pishinave

Me stinën e Verës, vijnë edhe ditët e ngrohta me diell dhe temperatuat e larta në vendin tonë, që  zakonisht kalohen në hapësira rekreative siç janë edhe pishinat e shumta. Rreth kësaj teme të pishinave, për Radio KFOR-in ka folur edhe Kryeshefi në Ndërmarrjen Sport Marketing, Liridon Llapashtica, Ndërmarrje kjo e cila menaxhon Pishinën e…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Sot më 8 Qershor, feston ditëlindjen reperi dhe producenti Kanye West, i cili ka lindur në vitin 1977, në Atlanta të Amerikës. Këngëtari West, është një nga artistët me albumet më të shitura në botë, pasi ka shitur më shumë se 32 milion albume dhe ka 100 milion shkarkime dixhitale në të gjithë botën.…

Details

Në ditën e sotme, kërkohet siguri më e madhe në ushqim

‘Dita Botërore e Sigurisë së Ushqimit’ shënohet sot (07.06.21) dhe synon të tërheqë vëmendjen dhe të frymëzojë veprime për të ndihmuar në parandalimin, zbulimin dhe menaxhimin e rreziqeve që vijnë nga ushqimi, duke kontribuar në sigurinë ushqimore, shëndetin e njeriut, prosperitetin ekonomik, bujqësinë, aksesin në treg, turizmin dhe zhvillimin e qëndrueshëm. Sekretari i Përgjithshëm i…

Details