Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Sot, me 30 qershor feston ditëlindjen reperi amerikan T-Pain, i lindur në vitin 1985. Emri i vërtetë i reperit është, Feheem Najm, derisa në vitin 2007 ai arriti në krye të top listave muzikore amerikane, me këngën e tij ‘Buy U a Drank’ dhe ‘Shawty Snappin’. – Me 30 Qershor, të vitit 2001, këngëtaret…

Details

Sot festojmë diversitetin e vendeve tropikale

Çdo vit, me 29 qershor, shënojmë “Ditën Ndërkombëtare të Vendeve Tropikale.” Kjo ditë, është një iniciativë e Kombeve të Bashkuara, që synon të promovojë rajonet tropikale në Tokë, të rrisë ndërgjegjësimin në lidhje me strategjitë e ruajtjes së tyre dhe të festojë diversitetin e jashtëzakonshëm që i dhuron planetit tonë. Për të shënuar këtë ditë,…

Details

Këshilla për mbrojtje nga rrezet e Diellit

Dielli është burim i jetës dhe energjisë së të gjitha gjallesave në Tokë, mirëpo në aspektin mjekësor, ekspozimi ynë vetëm 15 minuta në rrezet e Diellit, mund të dëmtoj lëkurën tonë. Ekspozimi i përditshëm në Diell gjatë viteve, vendos lëkurën tuaj në rrezik duke na lënë shenja të plakjes së parakohshme siç janë rrudhat e…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Më 29 Qershor, të vitit 1985, këngëtarët Mick Jagger dhe David Bowie, inçizuan këngën ‘Dancing in the Street’, në studion legjendare ‘Abbey Road Studios’, në Londër, për ngjarjen e bamirësisë ‘Live Aid’. Ata xhiruan edhe video-klipin e këngës, në po të njëjtën ditë. – Në datën e sotme, ka lindur këngëtarja, Nicole Scherzinger, e…

Details

‘Bashkë dhe krenarë’, me këtë moto fillon java në mbështetje të personave LGBTI+

Me moton ‘Bashkë dhe krenarë’, në Kosovë nga sot (28.06.21), përgjatë një jave do të mbahen aktivitete të shumta në përkrahje dhe vetëdijesimit, për pozitën e personave LGBTI në shoqërinë tonë. E titulluar ‘Java e Krenarisë’, gjithashtu do të adresojë çështje të gjendjes aktuale të komunitetit LGBTI+ në shoqërinë tonë, e cila vazhdon të mos…

Details

Stina Halili, talente premtuese në pikturë

Ngjyrat që simbolizojnë jetën, të bukurën dhe natyrën, janë ngjyra dominuese të pikturave të nxënëses 12 vjeçare, Stina Halili, e cila nëpërmjet pikturës paraqet të bukurën. Stina, e cila vijon mësimet në SHMU “Meto Bajraktari”, në Prishtinë dhe ndjek kursin e pikturës  ‘Da Vinçi’, duket që do të ketë një të ardhme premtuese. Në një…

Details

Skema e re programore, një tjetër sukses i Radio KFOR-it

Që nga fillimi i muajit qershor, Radio KFOR-i, filloi me skemën e re programore, ku duke u bazuar në reagimet e dëgjuesve, po dëshmohet të jetë një skemë shumë e pëlqyer dhe e suksesshme.  Argëtim, informacione, energji pozitive, muzikë të mirë e shumëçka tjetër, fillojnë që nga ora 07:00 e mëngjesit, me emisionin “Mëngjesi me…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Më 28 Qershor, të vitit 1968, rock bendi ‘Pink Floyd’, lansoi albumin e tyre të dytë me radhë, të titulluar ‘A Saucerful Of Secrets’, në Mbretërinë e Bashkuar. Ky ishte albumi i fundit që u inçizua me të gjithë anëtarët e grupit. – Në po këtë datë, të vitit 1975, bendi The Eagles, arritën…

Details

Premierat e filmave që pritet të shfaqen së shpejti

Edhe fundi i këtij muaji dhe fillimi i muajit korrik, do të jenë të larmishëm me premiera  filmash, me tematika të ndryshme, të zhanreve komedi, aksion, fantastikë-shkencorë, dramë, etj. Më poshtë lajmit mund të gjeni listën e plotë të filmave që pritet të shfaqen premierë, në kinematë në SHBA, gjatë javës së ardhme:   Filmi…

Details

Të rejat nga teknologjia

Këtë javë u njoftuam me super kompjuterin nga Tesla, për të cilin u tha se përbënë super-kompjuterin e pestë më të shpejtë në botë. Ky kompjuter, ka për qëllim të ndihmojë në mësimin e autopilotit Tesla, se si të ngasë plotësisht në mënyrë autonome. Shefi i Inteligjencës Artificiale në Tesla,  Andrej Karpathy, prezantoi super-kompjuterin e…

Details