Hapet ekspozita “Dhuna nuk fshehet mrena mureve”

Organizuar nga organizata joqeveritare “Kosova Women’s Network”, me datat 14 dhe 15 qershor në Prishtinë, do të hapet ekspozita me titull “ Dhuna nuk fshehet mrena mureve”. Kjo ekspozitë shpalosë disa prej tregimeve të vërteta të grave dhe burrave që kanë përjetuar dhunë në familje, të mbledhura nga Rrjeti i Grave të Kosovës. Gjithashtu, na…

Details

Prishtina do të shënoj ‘Ditën e Energjisë së Ripërtrishme’

Fondacioni ‘Balkan Green’,  për herë të parë në Kosovë në bashkëpunim me INDEP dhe institutin GAP  po shënojnë ‘Ditën e Energjisë së Ripërtrishme’. Me datën 14 qershor të këtij viti, organizatorët kanë paraparë një program të mbushur më aktivitete të shumta, duke filluar nga ora 9:30 në sheshin ‘Zahir Pajaziti’ në Prishtinë. Pjesë kryesore e…

Details

Shënohet sot ‘Dita Botërore Kundër Punës së Fëmijëve’

Falë Organizatës Ndërkombëtare të Punës (ILO), ‘Dita Botërore Kundër Punës së Fëmijëve – 12 Qershor’, po shënohet që nga viti 2002. Shënimi i kësaj dite, kontribuon në përkrahjen e  fëmijëve, sepse në gjithë botën mbi 215 milionë djem dhe vajza punojnë, ndërsa 115 milionë prej tyre janë të ekspozuar ndaj forcave më të këqija të…

Details

Zhytësja Triera Kasumi Berisha, do të ndaj eksperiencat e saj të eksplorimit të thellësive dhe botës nënujore

Në kuadër të programit “Taboo Talks”, organizuar nga fondacioni “Shtatëmbëdhjetë”, nesër më 13 qershor, zhytësja Triera Kasumi Berisha, do të ndaj historinë e saj personale të të qenurit zhytëse shpëtimtare dhe gruaja e vetme në Klubin e Zhytjes Prishtina. Eksplorimi i thellësive dhe botës nënujore mund të konsiderohet si pjesë rekreative e sportit të zhytjes,…

Details

Grupi legjendar “Gjurmët” kthehet në skenë pas 30 viteve

Grupi legjendar i rokut “Gjurmët”, sot (12 qershor), do të mbajnë koncert pas tridhjetë vitesh në sallën “1 Tetori”, në Prishtinë, duke filluar nga ora 20:30. Të hollat e mbledhura nga ky koncert do të përdoren për blerjen e instrumenteve muzikore për nder të 70 vjetorit të shkollës së mesme të muzikës “Prenk Jakova”, në…

Details

Teatri Dodona nesër sjell shfaqjen ‘Tango’

Në teatrin ‘Dodona’ në Prishtinë, nesër (12.06.19) do të shfaqet shfaqja ‘Tango’, nga Albana Muja me regji të Ekrem Sopit, duke filluar nga ora 19:30. Autorja e shfaqjes “Tango”, Albana Muja shtoi edhe disa fjalë për Radio KFOR-in në lidhje me këtë shfaqje: “Kjo shfaqje rrëfen historinë e dy grave të dëshpëruara, të cilat tashmë…

Details

Sot fillon edicioni i parë i festivalit “FerForest”

Hapësira e fshatit Nerodime, e cila posedon një natyrë që të lë mbresa, me datat 11 dhe 12 qershor, do të shndërrohet në arenë muzikore, përmes ‘Festivalit FerForest’, me pjesëmarrjen e DJ-ve të famshëm, siq është DJ Mahmut Orhan i cili njihet edhe për realizimin e muzikës pë serialin më të shikuar në botë ‘Game…

Details

Sot fillon festivali ndërkombëtar i kitarës ‘Vihuela Guitar Fest’

Festivali ndërkombëtar i kitarës ‘Vihuela Guitar Fest’, fillon sonte (11.06.19) edicionin e shtatë me radhë, me aktivitete të shumta dhe me të ftuar special. Duke filluar nga ora 19:00 në ambientet e ‘Filharmonisë së  Kosovës’ në Prishtinë, kitaristë të shumtë do të performojnë me instrumentin e kitarës. Drejtori i festivalit ‘Vihuela Guitar Fest’, Naser Dula, në…

Details