Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Në datën e sotme 25 Maj të vitit 1998, grupi Coldplay, publikuan albumin e tyre të parë ‘Safety’, që kishte tre këngë:  ‘Bigger Stronger’, ‘No More Keeping My Feet on the Ground’ dhe ‘Such a Rush’. – Në këtë datë të vitit 1985, grupi Wham, arritën në pozitën e parë në Amerikë, me albumin…

Details

Radio KFOR-i cilësohet si mediumi më i besueshëm dhe më i dëgjuar në Kosovë

Radio KFOR-i ka realizuar një intervistë me profesoreshën e Departamentit të Gazetarisë në Universitetin Publik të Prishtinës, Remzie Shahini-Hoxhaj, të cilën mund ta lexoni në vijim: RADIO K4: Na tregoni më shumë rreth programit që ofron Departamenti i Gazetarisë? Prof. Remzie: Faleminderit shumë, Vjosa. Jam shumë e lumtur që sot po e zhvillojmë këtë intervistë.…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Në datën e sotme 24 Maj, feston ditëlindjen këngëtari dhe njëherit autor i shumë teksteve, Bob Dylan. Këngëtari ka lindur në vitin 1941 në Minnesota të Amerikës. Kulmin e karrierës së tij e arriti në vitet e 60-ta, duke u bërë ikonë e mbrojtjes së të drejtave të njeriut dhe me influencë në kulturën…

Details

Filmat premierë, që dalin në kinema javën e ardhshme

Edhe kjo javë që po na vjen, do të jetë e mbushur me filma të ndryshëm, të cilët përveç kastës fantastike të aktorëve, sjellin edhe histori shumë interesante e të veçanta. Radio KFOR-i ju sjell në vijim listën e titujve të këtyre filmave të rinj: Filmi: ‘A Quiet Place Part II’ – data e publikimit…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Në datën e sotme 23 Maj të vitit 1970, albumi i 12-të dhe i fundit ‘Let it be’ nga bendi The Beatles, qëndroi për 3 javë në pozitën e parë të albumeve më të mira në Amerikë dhe Angli. Albumi përfshinte dy hit këngët ‘The Long and Winding Road’ dhe ‘Across The Universe’. –…

Details

Sot kremtojmë biodiversitetin në planetit tonë

Për të kremtuar të mirat që sjell biodiveristeti dhe për të rritur ndërgjegjësimin për rëndësinë e tij, data e sotme 22 maji, i është ndarë shënimit të “Ditës Ndërkombëtare të Diversitetit Biologjik”, e njohur edhe si “Dita Botërore e Diversitetit”. Mësimdhënësja e lëndës së biologjisë në SHMU “Elena Gjika” në Prishtinë, Sekine Sanaja, për Radio…

Details