‘Global Spirit’ e Depeche Mode zbarkojnë në DokuKino

Sonte (21 nëntor) në kinemanë e qytetit të Prizrenit – “DokuKino”, të pranishmit do të kenë mundësinë që ta shijojnë energjinë dhe spektaklin e performancës së bendit “Depeche Mode”. Lidhur me këtë, Radio KFOR-i ka kontaktuar përgjegjësen për Burime Njerëzore dhe Menaxhim në DokuKino,Valtida Shukriu e cila tregoi se pse kjo ngjarje nuk duhet t’i…

Details

Shqiptarë dhe serbë vizatuan murale në urën e Ibrit

Organizata joqeveritare “Futja ngjyrë” nga jugu dhe organizata  “Link” nga veriu i Mitrovicës kanë organizuar edicionin e dytë të muraleve “Nomad”, i cili synon të sjellë së bashku artistë të rinj nga qyteti i Mitrovicës. Me këtë rast, artistë të rinj shqiptarë dhe serbë punuan së bashku murale të ndryshme, duke e kthyer kështu urën…

Details

Bëhet ndërrimi i Komandantit të KFOR-it në Kosovë

Gjeneralmajor Michele Risi është Komandanti i ri i Forcës së Kosovës e udhëhequr nga NATO. Komanden e mori përsipër nga Gjeneralmajor Lorenzo D’Addario, në prani të Komandantit të Forcave të Përbashkëta Aleate në Napoli, Admiralit James G. Foggo III, Z.Thaçi, Ministrit të Mbrojtjes dhe Shefit të Mbrojtjes së Italisë. Gjatë fjalimit, Gjeneralmajor D’Addario theksoi: “Si…

Details

Instrumentet muzikore dhe ndikimi i tyre

Aq sa ka shkronja në alfabet, me secilën shkronjë mund të gjejmë dhjetëra emërtime për instrumentet muzikore të cilat vijnë nga vende të ndryshme, duke përfaqësuar kultura të ndryshme nga bota. Por, secili nga ne mund të veçoj e ta pëlqej më shumë tingullin që del nga një instrument i caktuar dhe të cilin do…

Details

Jetëso ëndrrën tënde, studio në Amerikë!

‘Qendra për hulumtime psiko-sociale dhe mjekësore’ në bashkëpunim me ‘American Advising Center’, kanë organizuar debat me temën ‘Ëndrra Amerikane për studentë kosovarë’. Debati do të mbahet sot (18 nëntor) në Fakultetin e Edukimit në ‘Universitetin e Prishtinës’ ,nga ora 17:00. Në një intervistë për Radio KFOR-in, vullnetarja në ‘Qendrën për hulumtime psiko-sociale dhe mjekësore’, Dorentina…

Details

Radio KFOR-i vjen në qytetin tuaj!

Me rastin e 20 vjetorit të Radio KFOR-it, ekipi i saj është duke vizituar qytete të ndryshme të Kosovës. Sot (15 nëntor), Radio KFOR-i do ta vizitojë qytetin e Vushtrrisë, ku në qendër të saj  do të vendoset tenda e Radios, nga ku do të ketë transmetim live, muzikë, lojë shpërblyese e shumë dhurata. Të…

Details

Shënohet nesër Dita Ndërkombëtare e Tolerancës

16 Nëntori shënon Ditën Ndërkombëtare të Tolerancës, si shtyllë kryesore për një jetë më të mirë për të gjithë. Ndërsa, pikërisht më 6 dhjetor të këtij viti (2019), bëhen plot 20 vite që kur përmes frekuencave të Radio KFOR-it u shpërndanë me qindra mesazhe pikërisht për tolerancën. Përmes materialeve të përgatitura nga ekipi i Radios,…

Details