Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Në këtë datë të vitit 2008, Jonas Brothers kënduan himnin kombëtar amerikan në përvjetorin e festës së Pashkëve në Shtëpinë e  Bardhë. – Në vitin 2002, në ceremoninë e 75-të të çmimeve Oscar, Eminem bëhet reperi i parë që merr Oskar për këngën  “Lose Yourself”, që ishte pjesë e filmit të tij autobiografik 8…

Details

KFOR-i me donacionin e radhës, gëzoi sot nxënësit e shkollës shumetnike në fshatin, Ponesh

Kompjuterë, projektorë, laptopë dhe gjeneratorë, ishte ky donacioni i radhës nga KFOR-i, përkatësisht nga njësia e CIMIC-ut (Bashkëpunimi Civilo-Ushtarak i KFOR-it), për shkollën fillore shumetnike “Vesel Muja” dhe “Sveti Sava”, sot (22.03.21), në fshatin Ponesh. Milovan Stajic, drejtor i shkollës fillore ‘Sveti Sava’, për Radio KFOR-in tha se ky donacion që e kanë pranuar, nuk…

Details

SHMU “Kongresi i Manastirit” shembull i integrimit në shoqëri të fëmijëve me nevoja të veçanta

Për shkak të 21 Marsit – “Ditës Botërore të Sindromit Down“, aktivistë të të drejtave të fëmijëve me nevoja të veçanta, mësues, prindër e donatorë përmes një aktiviteti të veçantë kanë shënuar këtë ditë, duke bërë tok të gjithë fëmijët me nevoja të veçanta, nga klasat e Shkollës së Mesme të Ulët në Podujevë “Kongresi…

Details

Të gjitha rrugët në Kosovë janë të kalueshme, bëhet thirrje për kujdes

Ministria e Infrastrukturës në një komunikatë për media njofton qytetarët e Kosovës, se përkundër reshjeve të borës, rrugët janë të kalueshme për qarkullim të automjeteve. Kjo ministri ka njoftuar se kompanitë kontraktuese në vazhdimësi janë duke pastruar rrugët nga bora dhe është duke u hedhur kripa, me qëllim të parandalimit të ngricave. Megjithatë, kjo ministri…

Details

Përfaqësuesja e Kosovës gati për sfidën me Holandën

Përzgjedhësi i Kosovës në futsall, Arben Simitçiu e ka publikuar listën e lojtarëve për dy miqësoret e muajit prill, kundër Holandës. Këto ndeshje do të zhvillohen me datat 5 dhe 6 prill, në Zeist. Kosova e do të grumbullohen më 1 prill, derisa më 3 prill, do të nisen për në Holandë. Përfaqësuesja e Kosovës…

Details

Shënohet edhe në Kosovë ‘Dita Botërore e ujit’

Për të kujtuar rëndësinë që ka burimi kryesor i jetës, uji, sot (22 mars), kudo në botë, shënohet ‘Dita Botërore e Ujit”, e vendosur në vitin 1993, nga Asambleja e Përgjithshme e OKB-së, për të tërhequr vëmendjen mbi problemet që lidhen me ujin dhe pasuritë ujore. Në lidhje me rëndësinë që ka shënimi i kësaj…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Në këtë datë të vitit 1980, kënga ‘Another Brick In The Wall (Pjesa 2)’ nga Pink Floyd’s qëndroi për katër javë në toplistat në Amerikë. Kjo këngë po kryesonte top listat edhe në Mbretërinë e Bashkuar, Gjermani, Australi, Itali dhe shumë vende të tjera në botë. – Me 22 mars të vitit 2009, Lady…

Details

Luftë kundër racizmit dhe të gjitha formave të diskriminimit, janë shtylla kryesore të paqes

Lufta kundër racizmit dhe të gjitha formave të diskriminimit është shtyllë kryesore e paqes dhe qëllim i përbashkët i shoqërive demokratike. Sot (21.03) shënohet ‘Dita Ndërkombëtare për Eliminimin e Diskriminimit Racor’, ku UNESCO u bën thirrje të gjitha Shteteve Anëtare dhe partnerëve të tyre, që të shtojnë përpjekjet e tyre për të ndërtuar një botë…

Details