Cineplexx sjell premierën “Moonfall” në Kosovë

Cineplexx si çdo herë edhe këtë javë ka pasuruar programin me premiera botërore. Të gjithë fansat e filmave fanta-shkencë, që nga nesër (03.02.22), do të kenë mundësi të shijojnë premierën e filmit Moonfall. Premiera në fjalë përmban një ngjarje shumë interesante që i dërgon aktorët në një mision shpëtimi, pasi një forcë misterioze rrezikon jetën…

Details

Energjia elektrike mund të kursehet edhe gjatë gatimit

Pothuajse të gjithë duan të kursejnë në faturat e tyre mujore të energjisë elektrike, por jo të gjithë ia dalin në këtë aspekt, posaçërisht gjatë stinës së dimrit, kur kemi nevojë të ngrohemi dhe të shfrytëzojmë pajisjet e domosdoshme për jetesë. Por, ekzistojnë disa mënyra të kursimit të energjisë edhe gjatë përgatitjes së ushqimit, të…

Details

Rëndësia e dozës përforcuese kundër COVID-19

Me paraqitjen e variantin Omicron, e cila po nxit një rritje të re të rasteve të COVID-19, duke përfshirë edhe prekjen e personave të vaksinuar plotësisht, sipas profesionistëve marrja e dozës së tretë të vaksinës kundër COVID-19, është më se e nevojshme. Për rëndësinë e marrjes së dozës së tretë të vaksinës kundër COVID-19, Radio…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Sot me 2 shkurt këngëtarja Shakira, feston ditëlindjen e saj ajo ka mbushur 45 vjet. Këngëtarja ishte në pozitën e parë në vitin 2001 me hitin e saj ‘Whenever Wherever’ dhe në vitin 2006 kryesonte top listat me këngën e saj ‘Hips Don’t Lie’. Ajo është artistja më e famshme kolumbiane e të gjitha kohërave,…

Details

NË KËTË DATË, NË MUZIKË VEÇOJMË KËTO NGJARJE

Në këtë ditë të vitit 1992 George Michael dhe Elton John kryesuan top listën e këngëve më të mira në Amerikë dhe Mbretërinë e Bashkuara me këngën e tyre ‘Don’t Let The Sun Go Down On Me’. Të gjitha paratë e fituara nga kjo këngë u dhuruan për shërimin e Sidës. Me 1 Shkurt të…

Details

Kujdes, minat janë ende të pranishme!

Informohuni mirë nëse jetoni në afërsi apo nëse vizitoni zona potencialisht të rrezikshme. Nëse vëreni ndonjë objekt të dyshimtë, qëndroni larg, kurrë mos iu afroni dhe mos i prekni apo lëvizni. Nëse vëreni ndonjë objekt të dyshimtë, raportojeni tek autoritetet (të rriturit), në mënyrë që institucionet e autorizuara të mund ta asgjësojnë atë në mënyrë…

Details

Klubi Letrar ‘TermoLit’ organizon ‘Open Mic’

Organizimi i ‘Open Mic’, ka për qëllim ringjalljen e skenës artistike, duke rishfaqur veten dhe komunitetin në mënyrën më të denjë dhe gjithëpërfshirëse, që i takon rinisë multikulurore të Kosovës.  Klubi Letrar ‘TermoLit’ tregon se eventi do të organizohet më 6 shkurt, nga ora 19:00, në Termokiss, dhe se është i hapur për të gjitha…

Details

Automatizimi i energjisë elektrike, mënyra më e mirë e kursimit

Bota e sotme teknologjike ka sjellë mënyra të shumta të funksionimit, të cilat jo veç kontribuojnë në sigurinë tonë, por janë edhe në të mirë të ambientit. Komandimi i pajisjeve elektrike në shtëpi përmes pajisjeve teknologjike mbi të gjitha do të thotë para të kursyera.Inxhinieri softuerik, Endrit Toplica në një intervistë për Radio KFOR-in, ka…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 31 janar të vitit 1959, Elvis Presley u rëndit për herë të tretë në pozitën e parë të  toplistave britaneze me këngën ‘One Night / I Got Stung’. Presley ishte në ushtri në kohën kur kënga u rëndit e para. Në këtë date te vitit 1969, Led Zeppelin performuan në ‘The Fillmore East’ të…

Details