Nëntori nis me premiera të shumta filmike

Gjatë muajit që sapo e lamë pas, jeni argëtuar me filma të ndryshëm, të cilët kanë plotësuar preferencat tuaja, edhe për sa i përket kastës së aktorëve tuaj të preferuar, zhanrit, por edhe fabulës së tyre. Edhe muaji nëntor, duket se do të jetë i begatë me shumë filma, prandaj Radio KFOR-i sjellë për ju…

Details

Nëntori nis me premiera të shumta filmike

Gjatë muajit që sapo e lamë pas, jeni argëtuar me filma të ndryshëm, të cilët kanë plotësuar preferencat tuaja, edhe për sa i përket kastës së aktorëve tuaj të preferuar, zhanrit, por edhe fabulës së tyre. Edhe muaji nëntor, duket se do të jetë i begatë me shumë filma, prandaj Radio KFOR-i sjellë për ju…

Details

Të rejat javore në teknologji

Në javën që po lëmë pas, Apple zyrtarisht ka lansuar për publikun versionet ‘iOS 15.1’ dhe ‘iPadOS 15.1’. Funksionaliteti kyç i ‘iOS 15.1’, është padyshim SharePlay ndërsa sjell edhe përmirësime të aplikacionit të kamerës për ‘iPhone 13 Pro’ dhe ‘13 Pro Max’. Përmes ‘iOS 15.1’, është menduar edhe për ruajtjen e dokumenteve, ku përdoruesit e…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 30 tetor në vitin 1959, Cliff Richard dhe grupi The Shadows  ishin në në pozitën e parë në top listën e muzikës britaneze me këngën ‘ Travellin’ Light’ . Në këtë datë në vitin 1971, Pink Floyd  publikuan albumin e tyre të gjashtë ‘Meddle’ në SH.B.A. Albumi përmbante hitet One of these days’ dhe…

Details

Këngët më të reja në Radio KFOR

24 orë transmetim në ditë e duke ju shoqëruar me muzikën më të mirë në vend, ky është Radio KFOR-i, që po vazhdon të sjell tek ju këngët më të reja nga artistë me famë nga tregu muzikor vendor dhe ai ndërkombëtar. Lista e këngëve të reja është mjaftë e gjatë, mirëpo ne kemi zgjedhur…

Details

Idetë më të mira të kostumeve, për këtë Halloween

Halloween, është një nga festat më të vjetra në botë dhe fillimisht ishte organizuar nga keltët të cilët jetuan 2000 vjet më parë, kryesisht në zonën e Irlandës dhe Mbretërisë së Bashkuar. Në këtë ditë ‘të frikshme’, njerëzit maskohen me kostume të ndryshme, të frikshme apo me personazhet e preferuara nga librat, filmat, profesionet e…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 29 tetor të vitit 1962, ‘The Beatles’ u paraqitën për herë të dytë në programin e ‘TV Granada ‘People and Places’ duke performuar dy këngët e tyre: ‘Love Me Do’ dhe ‘A taste of honey’. Në këtë datë në vitin 1983, Pink Floyd qëndruan për 491 javë në top listën britaneze me albumin e…

Details

Festivali ‘Anibar’, vjen me aktivitete të ndryshme në ‘Ditën Ndërkombëtare të Animacionit’

‘Organizata Ndërkombëtare e Filmave të Animuar’, që nga viti 2002, çdo 28 tetor, shënon ‘Ditën Botërore të Animacionit’, për të nderuar shpikjen e animacionit, art ky që për herë të parë u projektua në vitin 1892, në teatrin ‘Optique’, të Parisit. Për nder të kësaj dite, Radio KFOR-i morri një prononcim nga drejtoresha e festivalit…

Details

Sfidat e agrokulturës përgjatë pandemisë

Ashtu si çdo sferë tjetër, pandemia e shkaktuar nga CoViD-19, ka dëmtuar rëndë edhe agrokulturën në nivel global. Kjo ka shkaktuar jo vetëm ndalje të prodhimit e shkurtim të vendeve të punës, por edhe çrregullim të zinxhirit të furnizimit. E paprekur nga kjo, nuk ka mbetur as fabrika për përpunimin dhe konservimin e perimeve ‘Apetiti’,…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 28 tetor të vitit 1972, Stevie Wonder publikoi albumin e tij të 15-të ‘Talking Book’. Kënga e parë e albumit, “You Are the Sunshine of My Life”, arriti në pozitën e parë në ‘UK Billboard’, ku më pas edhe fitoi çmimin Grammy për këtë album. Në këtë datë në vitin 1997, bateristi i grupit…

Details