Informacioni si një e mirë publike

Duke parë rëndësinë e lirisë së shtypit, Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara, në vitin 1993, shpalli 3 Majin si “Ditë Ndërkombëtare të Lirisë së Shtypit”. Me rastin e kësaj dite, Radio KFOR-i kontaktoi Prodekanin e Fakultetit të Komunikimit Masiv dhe Gazetarisë, në Kolegjin AAB, Prof. Ass. Dr. Gazmend Abrashi, i cili theksoi: “Shënimi…

Details

Dhuna në familje, duhet të raportohet

Dhuna në familje, po vazhdon që të jetë një fenomen me të cilin përballet e tërë shoqëria globale. Edhe në Kosovë, dhuna në familje vazhdon të jetë një fenomen shqetësues. Për të kuptuar statistikat e dhunës në familje përgjatë tre mujorit të parë të vitit 2021, Radio KFOR-i ka intervistuar zëdhënësin e Policisë së Kosovës,…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me datën 3 Maj të vitit 2010, kënga ‘I Gotta a Feeling’ e grupit ‘The Black Eyed Peas’, arriti mbi 5 milion shkarkime në platformat e muzikës, duke e bërë këtë këngë dixhitale, më të shiturën. – Në po këtë datë të vitit 1997, vetëm dy muaj pas vrasjes së reperit të famshëm B.I.G.,…

Details

Të rejat teknologjike të javës që po e lëmë pas

Java e fundit e muajit prill, ka sjellë lajme të reja në shumë fusha të teknologjisë. Nga çipat DDR5, telefoni i lojërave Redmi K40, eksperimentet me Intelegjencën Artificiale të kompanisë SONY, e deri tek ndryshimet e reja në platformat Zoom dhe Spotify. Dy prodhues të moduleve të memorieve kineze, kanë konfirmuar se modulet e para…

Details

Filmat që jepen premierë javën e ardhshme

Edhe në javën e parë të muajit maj, ju presim premiera filmash të realizuar me shumë mjeshtëri nga regjisorë të njohur botëror, të cilët do të mund t’i shikoni me familjarë apo me miqtë tuaj. Radio KFOR-i sjell në vijim listën e tyre: Filmi ‘Wrath of Man’ – Data e publikimit: 07, maj Filmi ‘Here…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Sot me 2 maj, feston ditëlindjen këngëtarja dhe njëherit autorja e shumë teksteve të këngëve, Lily Allen, e lindur në vitin 1985. Ajo u bë e njohur me këngën ‘Smile’ nga albumi i saj debutues ‘Alright, Still’ i vitit 2006. Në vitin 2010, ajo fitoi çmimin si artistja më e mirë britaneze në ‘Brit…

Details

Dita e sotme ju referohet të drejtave të punëtorëve

Data e sotme (1 Maj), kudo në botë njihet dhe shënohet si ‘Dita Botërore e Punëtorëve‘, e cila ju referohet protestave të punëtorëve, për të punuar jo më shumë se 8 orë gjatë një dite, për paga mesatare të garantuara dhe për pajisje mbrojtëse në vendin e punës. Kërkesa e parë publike për të drejtat…

Details

Udhëtojmë drejt Karakasit, kryeqytetit të Venezuelës

Karakasi është kryeqyteti i Venezuelës dhe një qendër ekonomike e këtij vendi. Me një popullsi prej 2 milionë banorësh, kjo e bën edhe qytetin më të madh në këtë vend. Brenda qytetit, bie në sy Katedralja e Karakasit, një vulë e arkitekturës romake që daton nga shekulli i 17-të. Diçka që do ju marr sytë…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me datën 1 Maj të vitit 1966, bendi The Beatles, mbajtën koncertin e tyre të parë në Angli. Në këtë koncert ata performuan këngët e famshme: ‘I Feel Fine’, ‘Nowhere Man’, ‘Day Tripper’, ‘If I Needed Someone’ dhe këngën ‘I’m Down’. – Në po këtë datë të vitit 2000, bendi Destiny’s Child publikuan albumin…

Details