Rrugë e gjatë por e suksesshme për Lady Gaga-n

Stefani Joanne Angelina Germanotta e njohur botërisht me emrin Lady Gaga është personaliteti i ditës së sotme në rubrikën “Artist of the day”. Gaga ka lindur më 26 mars të vitit 1986, ndërsa ka bërë një rrugë të gjatë deri tek suksesi që gëzon në ditët e sotme. Si 17 vjeçare u bë pjesë e…

Details

Sporti nuk njeh kombësi

Sporti unifikon njerëzit pa marrë parasysh racën apo religjionin. Një shembull i mirë se si sporti bashkon njerëzit e të gjitha komuniteteve është padyshim edhe sporti i Rugby-t, që është një sport relativisht i ri por shumë premtues për vendin tonë. Më shumë rreth këtij sporti na tregon zyrtarja për media në Federatën e Rugby-t…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 6 korrik, të viti 2019, kënga ‘Old Town Road’ nga  Lil Nas X, theu rekordet e top listës amerikane ‘Hot 100’, duke u bërë kënga e parë hip-hop që qëndron për 13 javë në pozitën e parë. Rekordin për qëndrimin më të gjatë në këtë pozitë, e kishte kënga ‘Lose Yourself’, nga Eminem.…

Details

Kthehen masat kundër virusit Covid-19

Në konferencën e para pak minutash të kryeministrit të Kosovës, Avdullah Hoti, u shpalosën masat e mëtutjeshme për parandalimin e virusit Corona, për shkak të rritjes së numrit të të infektuarve dhe të vdekurve në Kosovë dhe po ashtu u dhanë zotimet për mbajtjen nën kontroll të situatës në vend. “Do të realizojmë 500 teste…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 5 korrik, të vitit 2008, kënga ‘I Kissed a Girl’, interpretuar nga këngëtarja britanike Katy Perry, ishte për 7 javë në pozitën e parë të këngëve më të mira në Amerikë. – Në këtë datë, të vitit 2009, këngëtari Michael Jackson, arriti në pozitën e parë të albumeve më të mira, në Mbretërinë…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Sot, me 4 korrik, feston ditëlindjen reperi dhe producenti amerikan, Post Malone, i lindur në vitin 1995. Albumi i tij ‘Beerbongs & Bentleys’, ishte në pozitën e parë të albumeve më të mira në Amerikë në vitin 2018, ndërsa albumi i tij i parë ‘Stoney’, theu rekordin e Michael Jackson, për kohën e kaluar…

Details

Çka duhet të bëjnë fëmijët që të qëndrojnë aktiv gjatë verës

Profesionistët shëndetësor japin këshilla se si të sillen prindërit karshi fëmijëve të tyre përgjatë pushimeve verore, pas përfundimit të procesit mësimor online dhe pas mungesës së aktiviteteve fizike, si pasojë  e karantinës. “Duhet të gjeni aktivitete sa më argëtuese për të vegjlit tuaj, duke qenë të kujdesshëm që koha e ngrënies dhe ajo e gjumit…

Details

Kujdesi ndaj lëkurës gjatë stinës së verës

Të gjithë ne kujdesemi që të kemi lëkurë të pastër, me qëllim që të mos kemi probleme si aknet, shenjat ose pikat e zeza në lëkurë. Ky kujdes ndaj lëkurës është i domosdoshëm për shëndetin tonë, sidomos gjatë stinës së verës kur shtohen rreziqet që i kanosen lëkurës sonë. Se si duhet të kujdesemi për…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 3 korrik, të vitit 1971, u gjet i vdekur në vaskë anëtari i grupit The Doors, Jim Morrison, në moshën 27 vjeçare. Asnjë autopsi nuk është kryer për vdekjen e tij, ndërsa dyshohet se shkaku kryesor për vdekjen ishte mbidoza nga droga, por vdekja e tij u raportua si “sulm në zemër shkaktuar…

Details

Si të bëhemi versioni më i mirë i vetes sonë?

“Gjithmonë ka një “derë” për të qenë person më i mirë” dhe kjo thënie i referohet mijëra mundësive që mund t’i kemi për të zgjdhur të jemi çdo ditë e më të mirë.  Të gjithë njerëzit, pavarësisht racës, etnisë, gjinisë, moshës…etj, të gjithë kemi apsiratat tona jetësore. Të gjithë duam lumturi, sukses, dashuri dhe prosperitet.…

Details