Blerina Mati, sinonim i gruas së suksesshme

Kurioziteti i madh si fëmijë dhe dëshira për të eksploruar, e kanë bërë sot, Blerina Matin, një vajzë shembull, që duhet të ndiqet nga gratë e vajzat kosovare. Znj Mati është themeluese dhe udhëheqëse e kompanisë “B IDEAS & B SPORTS” si dhe Nënkryetare e Federatës së Tenisit të Kosovës. Në një bashkëbisedim me Radio…

Details

Këngët më të reja në Radio K4

Edhe kjo javë që po e lëmë pas, ka qenë e mbushur me këngë të reja dhe bashkëpunime shumë interesante. Me këtë rast, duhet të veçojmë këngën “Hala”, që përsëri ka bërë bashkë dy artistët Tayna dhe Ledri Vula. Krahas kësaj kënge, më poshtë lajmit mund të njiheni edhe me disa nga këngët tjera që…

Details

Riciklimi, proces ky që mbron ambientin

Riciklimi është proces i grumbullimit dhe përpunimit të materialeve, ushqimeve dhe produkteve që mund të ripërdoren për qëllime të tjera që ndihmon mjedisin, ajrin dhe ujin. Riciklimi në Kosovë është një praktikë e re që ka filluar në dekadën e fundit. Kompania ‘Plastika’ që funksionon në Kosovë, nga viti 2007, tashmë bën riciklimin e mbeturinave…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 5 nëntor në vitin 1966, grupi ‘The Monkees’ ishin në krye të top listës Billboard me këngën  ‘Last Train To Clarksville’, Bobby Hart i cili bashkë-shkruajti këngën mori idenë për tekstet kur ai në një radio dëgjoi këngën ‘Paperback Writer’ të Beatles. Në këtë datë në vitin 2000, bendi U2 ishte në pozitën e…

Details

FC 2 Korriku, pret në shtëpi liderin e ligës së parë

Një ndeshje mjaft interesante do të zhvillohet këtë të premte (05.11.21), në kuadër të ligës së parë në futboll, ku kreu i tabelës FC Vushtrria, do të udhëtojë si mysafire në Prishtinë, tek skuadra FC 2 Korriku. Për të mësuar më shumë rreth kësaj ndeshje, Radio KFOR-i, ka kontaktuar trajnerin e skuadrës së FC 2…

Details

Respektimi i masave anti-kovid dhe vaksinimi, thelbësorë për të shmangur një valë të re infektimesh me CoViD-19

Javëve të fundit në Kosovë, fatmirësisht kemi pasur një situatë shumë më stabile, sa i përket situatës me pandeminë megjithatë, institucionet shëndetësore bëjnë thirrje për respektim të masave dhe vaksinim, kjo duke marr parasysh faktin se që nga fillimi i pandemisë së CoViD-19, në vazhdimësi kemi pasur goditje me valë të reja infektimesh. Thirrjet që…

Details

‘Kosova Theatre Showcase’ vjen me program shumë të pasur këtë fund vit

‘Kosova Theatre Showcase’ është ngjarje vjetore e teatrit, ku si qëllim kanë promovimin e punës teatrore që prodhohet në Kosovë, para një audience të gjerë ndërkombëtare. Rreth 50 mysafirë ndërkombëtarë, që përfshijnë kritikë të teatrit, programues të festivaleve dhe përzgjedhës të festivaleve të rëndësishme të teatrit në botë, do të vijnë në Prishtinë gjatë këtyre…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 3 nëntor të vitit 1960, Elvis Presley lansoi këngën e tij të pestë në Mbretërinë e Bashkuar “Noë or Never’ duke qëndruar në pozitën e parë për ​​për tetë javë. Kënga u bazua në këngën e famshme italiane, ‘O Sole Mio’. Në këtë datë në vitin 1977, gjatë një koncerti në Empire Pool, në…

Details

“Last Night in Soho”, “Pig” dhe “Vic the Viking” premiera që zbarkojnë këtë javë në Cineplexx

Kinemaja më e madhe në vend, Cineplexx edhe këtë javë ka pasuruar programin me premiera botërore. “Last Night in Soho” që përfaqëson zhanrin horror/mister, sjell një stiliste aspiruese të modës së viteve të 60-ta, e cila ndeshet me një vajzë që dëshpërimisht dëshiron të bëhet këngëtare, por ëndrrat dhe magjepsja plasariten në diçka të errët.…

Details