1 Nëntori, Dita Botërore e Veganëve

Në shumë vende të botës ‘Dita Botërore e Veganëve’, festohet çdo vit me datën 1 nëntor. Kjo ditë nuk i kushtohet vetëm veganëve, por në ‘Ditën Botërore të Veganëve’, njerëzit diskutojnë dhe punojnë për të rritur ndërgjegjësimin për shumë çështje me të cilat bota po përballet në lidhje me furnizimin tonë me ushqim dhe ndikimin…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 1 nëntor të vitit 1955, Grupi R&B ‘The Famous Flames’, i udhëhequr nga këngëtari James Brown, publikuan këngën e tyre ‘Please, Please, Please’ duke u promovuar në radion ‘Macon Georgia’. Pas publikimit të kësaj kënge ata nënshkruan kontratë me ‘King Records’. Ishte 1 nëntor i vitit 1969, ku Elvis Presley arriti në pozitën e…

Details

Shënohet sot ‘Dita Botërore e Planifikimit të Qyteteve’

Duke parë rëndësinë e qyteteve funksionale, lagjeve urbane dhe mjedisit të mbrojtur dhe të menaxhuar me më shumë kujdes, Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara caktoi datën 31 tetor, si ‘Ditë Botërore të Planifikimit të Qyteteve’. Shënimi i kësaj dite, pritet të promovojë më shumë interesin e komunitetit ndërkombëtar për urbanizimin global, të shtyjë…

Details

Halloween, festë e kostumeve dhe dekorimeve të frikshme

Halloween festohet në pothuajse gjithë botën dhe daton para 2 mijë vitesh. Kjo festë ishte krijuar nga keltët të cilët jetonin në Irlandë e në Britani të Madhe dhe festohej në fillim të muajit nëntor me emrin Samhain, derisa tani festohet pikërisht në datën e sotme, me 31 tetor. Keltët besonin se në këtë ditë,…

Details

Nëntori nis me premiera të shumta filmike

Gjatë muajit që sapo e lamë pas, jeni argëtuar me filma të ndryshëm, të cilët kanë plotësuar preferencat tuaja, edhe për sa i përket kastës së aktorëve tuaj të preferuar, zhanrit, por edhe fabulës së tyre. Edhe muaji nëntor, duket se do të jetë i begatë me shumë filma, prandaj Radio KFOR-i sjellë për ju…

Details

Nëntori nis me premiera të shumta filmike

Gjatë muajit që sapo e lamë pas, jeni argëtuar me filma të ndryshëm, të cilët kanë plotësuar preferencat tuaja, edhe për sa i përket kastës së aktorëve tuaj të preferuar, zhanrit, por edhe fabulës së tyre. Edhe muaji nëntor, duket se do të jetë i begatë me shumë filma, prandaj Radio KFOR-i sjellë për ju…

Details

Të rejat javore në teknologji

Në javën që po lëmë pas, Apple zyrtarisht ka lansuar për publikun versionet ‘iOS 15.1’ dhe ‘iPadOS 15.1’. Funksionaliteti kyç i ‘iOS 15.1’, është padyshim SharePlay ndërsa sjell edhe përmirësime të aplikacionit të kamerës për ‘iPhone 13 Pro’ dhe ‘13 Pro Max’. Përmes ‘iOS 15.1’, është menduar edhe për ruajtjen e dokumenteve, ku përdoruesit e…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 30 tetor në vitin 1959, Cliff Richard dhe grupi The Shadows  ishin në në pozitën e parë në top listën e muzikës britaneze me këngën ‘ Travellin’ Light’ . Në këtë datë në vitin 1971, Pink Floyd  publikuan albumin e tyre të gjashtë ‘Meddle’ në SH.B.A. Albumi përmbante hitet One of these days’ dhe…

Details

Këngët më të reja në Radio KFOR

24 orë transmetim në ditë e duke ju shoqëruar me muzikën më të mirë në vend, ky është Radio KFOR-i, që po vazhdon të sjell tek ju këngët më të reja nga artistë me famë nga tregu muzikor vendor dhe ai ndërkombëtar. Lista e këngëve të reja është mjaftë e gjatë, mirëpo ne kemi zgjedhur…

Details

Idetë më të mira të kostumeve, për këtë Halloween

Halloween, është një nga festat më të vjetra në botë dhe fillimisht ishte organizuar nga keltët të cilët jetuan 2000 vjet më parë, kryesisht në zonën e Irlandës dhe Mbretërisë së Bashkuar. Në këtë ditë ‘të frikshme’, njerëzit maskohen me kostume të ndryshme, të frikshme apo me personazhet e preferuara nga librat, filmat, profesionet e…

Details