“Fjalët magjike” shfaqet në Teatrin Dodona

Teatri i kukullave në qytetin e Prishtinës ‘Dodona’, nesër (8 shkurt), nga ora 12:00 prezanton shfaqjen “Fjalët magjike”, nga Alba Loxha, me regji të Shkurtë Aliu. Në këtë shfaqje bëhet fjalë për Hanën dhe Diellin të cilët janë shokë shumë të mirë. Ata edhe në kopsht janë në të njëjtën klasë, mirëpo ndonjëherë përpos lojës,…

Details

Klubi Alpin Prishtina ju fton në ecjen për në vargmalin e Tumbës

Vikendet e ‘Klubit Alpin Prishtina’ janë të rezervuara për rekreacion. I tillë është edhe ky vikend, ku më 9 shkurt, organizohet ecja bjeshkatare në vargmalin e Tumbës afër Ujit të Groposur. Menaxheri i ‘Klubit Alpin Prishtina’, Nazmi Hasanramaj, përmes frekuencave të Radio KFOR-it ka ftuar të gjithë që t’i bashkangjiten kësaj ecjeje: “Këtë të diele…

Details

Lansohet databaza e parë e artit në Kosovë

Nesër (07.02.20), duke filluar nga ora 19:00, do të lansohet databaza e parë e artit në Kosovë nga Galeria “Qahili”. Me këtë rast, Radio KFOR-i ka kontaktuar themeluesen dhe njëherit Drejtoreshën Menaxhuese në galerinë “Qahili”, Nita Qahilin, nga e cila mësoi se si është nisur ideja për këtë databazë dhe çfarë do të përmbajë ajo:“Databaza.art…

Details

Diskutim mbi rëndësinë e artit urban në promovimin e bizneseve

Në hapësirat e organizatës jo-qeveritare ‘The Way’ në Prishtinë sonte nga ora 18:00, do të mbahet një prezantim i hapur, nga dizajneri grafik, Atdhe Bekteshi, mbi rëndësinë e artit guerril dhe marketingut. Artisti multi-dimensional dhe dizajneri grafik, Atdhe Bekteshi, për Radio KFOR-in tregoi më shumë për këtë art unik duke dhënë detaje mbi prezantimin e…

Details

Kërkohet kujdes i shtuar në autostradën “Ibrahim Rugova” për shkak të rrëshqitjes së dheut

Ministria e Infrastrukturës dhe Ambientit ka njoftuar se si pasojë e reshjeve të vazhdueshme, në autostradën “Ibrahim Rugova”, ka pasur rrëshqitje anësore të dheut, në njërin shirit rrugor, në drejtim të Shqipërisë në hyrje të Vërmicës. Makinat që ndodheshin aty kur ndodhi rrëshqitja kanë pësuar dëme të vogla materiale, por fatmirësisht nuk ka të lënduar…

Details