Mos u vini zjarrin fushave pas korrjes, ruani natyrën

Djegia e fushave pas korrjes është rreptësishtë e ndaluar dhe karakterizohet si vepër penale që shkakton rrezik të përgjithshëm. Çdo vit digjen shumë hektarë pyje, e zakonisht shkaktar i zjarrit është faktori njerëzor, pra djegia e pakontrolluar. Njohës i çështjeve të emergjencave dhe njëherësh Drejtor Ekzekutiv i Qendrës Kërkimore për Politika të Sigurisë (SPRC), z.…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 14 gusht, të vitit 2017, këngëtarja Taylor Swift, fitoi padinë ndaj DJ David Mueller, i cili e kishte ngacmuar seksualisht dhe u detyrua ti paguajë asaj 1 milion dollarë dëmshpërblim. – Në këtë datë, të vitit 1965, kënga e famshme “I Got You Babe” nga Sonny dhe Cher, u bë kënga më e…

Details

Sot, bëhuni gati për momente të paharrueshme në ‘Etno Fest’

Nga data e sotme 13 e deri më 20 gusht të këtij viti, në etno-kompleksin e Fshatit Kukaj, do të mbahet edicioni 13-të, i Festivalit të Arteve dhe Kulturës Tradicionale ‘Etno Fest’. Edhe edicioni i sivjetmë do të përmbaj shfaqje teatrale, poezi, muzikë, etno-performanca kontemporane dhe baleti, vepra arti, e shumëçka tjetër. Themelues i “EtnoFest-it”,…

Details

Të rejat javore në teknologji…

Më të rejat javore në teknologji, i fillojmë me platformën TikTok. Platforma në fjalë ka prezantuar një numër të veçorive të reja për përdoruesit evropian, me të cilat synon përmirësimin e përputhshmërisë me rregulloret në ardhje të Bashkimit Evropian. Nën ‘Aktin e Shërbimeve Dixhitale’ të BE-së (DSA), ByteDance-it, që është kompani pronare e TikTok-ut dhe…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 13 gusht, të vitit 2004, kënga ‘Angels’ e interpretuar nga Robbie Williams, ishte votuar si kënga më e mirë në Angli, por që nuk arriti pozitën e parë të top listave muzikore në këtë vend. Disa këngë të tjera që ishin nënvlerësuar sipas publikut të televizionit BBC, ishin edhe këngët: ‘Ray of Light’…

Details

Rinia janë e ardhmja, burim i inovacioneve dhe i ndryshimeve pozitive

Sot me 12 gusht, shënohet ‘Dita Ndërkombëtare e Rinisë’. Kjo ditë na shërben për të ndërgjegjësuar opinionin publik, qeveritë dhe institucionet, mbi sfidat dhe mundësitë që përballet rinia sot në shumë aspekte të jetës së tyre, përfshirë arsimin, punësimin, pjesëmarrjen politike, angazhimin shoqëror dhe kujdesin për mjedisin. Nëpërmjet aktiviteteve të ndryshme, si seminare, konferenca, punëtori,…

Details

Gushti i filmave të larmishëm

Vazhdojnë rrëfimet mbresëlënëse, të shfaqura në filma të mrekullueshëm, nga regjisorë me renome botërore, të cilët do të mund t’i shikoni gjatë javës që vjen. Në vijim mund të mësoni se kur saktësisht do të shfaqen këta filma premierë dhe si titullohen ata:   Filmi ‘Psychosis’ – Data e publikimit: 13 gusht Filmi ‘Billion Dollar…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me datën 12 gusht, të vitit 2008, pop/rock bendi The Jonas Brothers, me këngën e tyre ‘Burning Up’, ishin në pozitën e parë të këngëve më të mira në Amerikë. – Me 12 gusht, të vitit 1991, rock bendi Metallica, lansuan albumin e tyre të pestë ‘The Black Album’. Albumi arriti në pozitën e…

Details

Këngët premierë në Radio KFOR

Këngët e reja janë një nga mënyrat më të mira që një artist apo bend, të mbajë kontaktin e vazhdueshëm me fansat. Edhe kjo javë ishte e pasur me shumë këngë të reja dhe Radio KFOR-i u pasurua me shumë nga ato premiera muzikore. Më poshtë lajmit ju mund të gjeni artistët dhe titujt e…

Details