Ciceroni kulturor

Muaji gusht, qysh në ditët e para, po shfaqet shumë premtues për të qenë një nga muajt më të paharruar, për sa i përket aktiviteteve të shumta që do të mbahen në vendin tonë. Duke filluar nga nesër, 4 gusht, Prizreni do të jetë qendra e filmit, pasi mirëpret edicionin e 22-të të “Festivalit Ndërkombëtar…

Details

Fruta verore dhe efektet e tyre në shëndetin e tonë

Gjatë stinës së verës, konsumimi i frutave të mbushur me vitamina e minerale, është një mënyrë e shkëlqyer për të qëndruar të freskët përgjatë temperaturave të larta. Më poshtë mund të njiheni se çfarë fruta preferohen të konsumohen përgjatë stinës së verës: Shalqiri: është mbi 90% ujë, duke e bërë atë tepër hidratues. Është gjithashtu…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 3 gusht, të vitit 1996, dueti Los Del Rio, qëndruan për 14 javë në pozitën e parë të top listave amerikane me këngën ‘Macarena’. Kënga arriti sukses ndërkombëtar dhe konsiderohet si një nga hitet më të mëdha në botë, të të gjitha kohërave. – Në këtë datë, të vitit 1968, bendi The Doors,…

Details

‘Muaji i Paqes’ na inkurajon të jemi më të mirë me njëri-tjetrin, për një botë më paqësore

Muaji gusht, ndryshe njihet edhe si ‘Muaji i Paqes’ dhe është një periudhë që na fton të reflektojmë mbi rëndësinë e paqes dhe të njohim ndikimin e saj në jetën tonë individuale dhe shoqërore. Në këtë kohë të veçantë, njerëzit në të gjithë botën angazhohen në fushata dhe ngjarje që promovojnë harmoninë, tolerancën dhe bashkëpunimin…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Në këtë datë, të vitit 1998, bendi The Beatles ishin vlerësuar si bendi më i mirë i të gjitha kohërave nga një anketë e bërë nga revista ‘Mojo’. Pas tyre artistët më të mirë u vlerësuan edhe Elvis Presley, Frank Sinatra, Queen dhe Elton John. – Me 2 gusht, të vitit 1962, këngëtari i…

Details

Vazhdon lufta globale kundër kancerit të mushkërive

Kanceri i mushkërive, njihet si kanceri më i përhapur dhe prek rreth 20% të njerëzve në të gjithë botën. Sot, me 1 gusht, shënohet ‘Dita Botërore e Kancerit të Mushkërive’, që shërben për të rritur ndërgjegjësimin dhe edukimin e njerëzve në mbarë botën, për kujdesin dhe masat parandaluese ndaj kësaj sëmundje. Kanceri në mushkëri shpesh…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Sot feston ditëlindjen reperi, aktori dhe producenti amerikan Coolio. Ai ka lindur në vitin 1963 në Kaliforni të SHBA. Coolio ishte një nga reperët më të famshëm të viteve të 90-ta, derisa kulmin e karrierës e arriti me albumin e tij ‘Gangsta’s Paradise’, që fitoi edhe çmimin ‘Grammy’, për këngën më të mirë rap,…

Details

Njihuni me ‘Ditën Botërore të Instrumenteve të Pazakonta’

Falë instrumenteve muzikore, ne mund të nxjerrim tinguj muzikor dhe të krijojmë tinguj unik. Nga trumbeta e deri tek piano dhe basi, me ndihmën e tyre janë krijuar simfoni të panumërta, të sofistikuara, balada rock dhe shumë këngë popullore. Shumica e njerëzve, jo vetëm njohësit e muzikës, i njohin apo ekzekutojnë në disa instrumente muzikore,…

Details