Policia e Kosovës bën thirrje të mos ndizen zjarre që mund të shkaktojnë rrezik të përgjithshëm

Policia e Kosovës po vazhdon të angazhohet në parandalimin dhe shuarjen e zjarreve, duke ofruar asistencë me pajisje policore dhe duke koordinuar aktivitetet me agjenci tjera, në të gjitha rajonet ku janë raportuar vatra zjarri. Në një prononcim dhënë Radio KFOR-it, Policia e Kosovës bën thirrje që të mos ndizen zjarre dhe gjithashtu të raportohen…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 12 gusht, të vitit 1991, rock bendi Metallica, lansuan albumin e tyre të pestë ‘The Black Album’. Albumi arriti në pozitën e parë në 8 shtete të botës, përfshirë edhe Amerikën dhe grupi arriti shitje të mbi 16 milion kopjeve. – Në këtë datë, të vitit 2006, një nga themeluesit e grupit Destiny’s…

Details

Fakte interesante!

Një nga gjërat më interesante e qenieve njerëzore është mësimi dhe mbledhja e të gjitha llojeve të njohurive si dhe gjërave të vogla gjatë jetës sonë. Faktet e ndryshme argëtuese, janë të shkëlqyera për thyerjen e akullit, bisedat dhe përshtypjen e një takimi me miq dhe shoqëri. Leximi i këtyre fakteve krejtësisht të rastësishme në…

Details

Si ti largojmë zakonet e këqija

Pirja e duhanit, alkoolit, varësia nga telefoni, shpenzimi i tepërt i të hollave, kafshimi i thonjve, përdorimi i fjalëve banale gjatë të folurit, janë vetëm disa nga zakonet që ndoshta do të donit t’i largoni, por që ju nevojiten disa këshilla se si të shmangni këto vese. Nuk është sfidë e lehtë, por siç këshillojnë…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 11 gusht, të vitit 2016, gjatë kohës si president i Amerikës, Barack Obama, publikoi listën e këngëve të cilat i dëgjon. Në këtë listë ishin këngët: ‘So Ambitious’, interpretuar nga Jay Z dhe Pharrell, ‘U Got the Look’ nga Prince, ‘Rock Steady’ nga Aretha Franklin, ‘Good Vibrations’ nga Beach Boys dhe disa këngë…

Details

Alergjitë, kujdesi dhe shfaqja e tyre gjatë vitit

Alergjitë shfaqen kur sistemi ynë imunitar reagon ndaj ndonjë substance të panjohur dhe në këtë mënyrë fillon të prodhojë antitrupa për tu mbrojtur nga alergji të ndryshme që përfshijnë polenin, pluhurin apo alergjitë që shkaktohen nga ushqime të ndryshme. Radio KFOR-i ka zhvilluar një intervistë me Alergolog/Imunolog, Dukagjin Zogaj, i cili tregoi se kur mund…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 10 gusht, të vitit 1985, këngëtari dhe kitaristi Bryan Adams, arriti në pozitën e parë të albumeve më të mira në Amerikë, me albumin e tij ‘Reckless’. – Në këtë datë, të vitit 1963, këngëtari në atë kohë vetëm 13 vjeçar, Stevie Wonder, ishte në pozitën e parë të këngëve më të mira…

Details