IKSHPK-ja apelon për kujdes të shtuar nga temperaturat e larta

Vala e të nxehtit nga Afrika, po vazhdon që të jetë e pranishme edhe në Kosovë. Duke ditur ndikimin negative që ka vapa në organizmin e njeriut, Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKSHPK), ka bërë thirrje për kujdes të shtuar pasi që temperaturat e larta ndikojnë negativisht në organizmin e njeriut sidomos tek…

Details

Fakte interesante!

Bota është e mbushur me kuriozitete dhe gjëra interesante, argëtuese dhe magjepsëse. A e keni ditur për shembull se aktori, Matt LeBlanc, i njohur për rolin e ‘Joey’, në serialin ‘Friends’, kishte vetëm 11 dollarë në xhep, para se të hynte në audicion për këtë rol që i dha sukses në mbarë botën. Nëse doni…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 3 gusht, të vitit 1985, këngëtarja Madonna, preku majat e top listave muzikore në Angli me këngën e saj ‘Into The Groove’. Kjo këngë ishte edhe kolonë zanore e filmit ‘Desperately Seeking Susan’, në të cilin aktronte edhe vet Madonna. – Në këtë datë, të vitit 1968, bendi The Doors, ishin në pozitën…

Details

Bileta falas nga Radio KFOR-i, për festivalin ‘Playfest’

Radio KFOR do të dhuroj bileta falas për edicionin e 3-të të festivalit ‘Playfest’, që këtë vit do të mbahet gjatë datave 5, 6 dhe 7 gusht, në Ferizaj. Programi i festivalit do të përbëhet nga një larmi formash të arteve të ndryshme siç janë: punëtori, seminare, fjalime, ekspozita, festival për fëmijët si dhe këtë…

Details

Vozitja është përgjegjësi – JO KËNAQËSI

Në vazhdën e angazhimeve policore në ngritjen e masave të sigurisë në trafikun rrugor dhe  me qëllim të vetëdijesimit, Drejtoria Rajonale e Policisë në Mitrovicën e Jugut, në fund të muajit qershor, ka realizuar fushatë me moton “Vozitja është përgjegjësi – Jo Kënaqësi“,  me synim vetëdijesimin e pjesëmarrësit në trafik, në veçanti ngasësit të automjeteve.…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 2 gusht, të vitit 1962, këngëtari i famshëm Bob Dylan, ndryshoi zyrtarisht emrin e tij. Emri i tij i vërtetë ishte Robert Zimmerman. – Në këtë datë të vitit 1998, bendi The Beatles ishin vlerësuar si bendi më i mirë i të gjitha kohërave nga një anketë e bërë nga revista ‘Mojo’. Pas…

Details

Java e ardhshme me shumë filma

Duke ditur që kemi shumë adhurues të filmave, Radio KFOR-i vazhdimisht ju mbanë të informuar me premierat filmike, para se ato të shfaqen për publikun. Njësoj do të bëjmë edhe kësaj here, duke ju ofruar listën e filmave që do të jepen premierë gjatë ditëve të ardhshme.   Filmi ‘Pray Away’ – Data e publikimit:…

Details

Të rejat nga fusha e teknologjisë, të javës që po e lëmë pas

Zbulime të mahnitshme ndodhin çdo ditë në botën teknologjike dhe zbulime kreative, të cilat pasurojnë dhe lehtësojnë jetën tonë. Më poshtë lajmit, Radio KFOR-i ju sjell disa nga shpikjet e fundit nga bota e teknologjisë: – Zanco, është emërtuar telefoni më i vogël celular në botë. Diagonalja e ekranit të tij është 1.2 centimetra, dhe…

Details