FIFA vlerëson ngritjen për katër pozita, përfaqësuesen e Kosovës

E formuar vetëm nëntë vite më parë, përfaqësuesja e Kosovës në futbollin e femrave është në rrugën e duhur, kështu thonë zyrtarë të FIFA-s, në Federatën Ndërkombëtare të Futbollit. Kjo përfaqësuese ka shënuar përparim për katër pozita, nga ajo 126-të në pozitën 122-të, në ranglistën e FIFA-s. Radio KFOR-i me këtë rast ka kontaktuar Sekretarin…

Details

“Fjalët magjike” premierë në Teatrin Dodona

Teatri i kukullave në qytetin e Prishtinës ‘Dodona’, nesër (18 janar) në dy termine, nga ora 12:00 dhe nga ora 13:00 prezanton shfaqjen “Fjalët magjike”, nga Alba Loxha, me regji të Shkurtë Aliu. Drejtori i teatrit ‘Dodona’, Visar Krusha, për Radio KFOR-in njoftoi gjithashtu: “Më 18 janar, e kemi premierën e shfaqjes për fëmijë ‘Fjalët…

Details

Promovohet sot turizmi në Prishtinë

Ambasada Franceze dhe EUNIC Cluster Prishtina në bashkëpunim me komunën e Prishtinës, sot (17 janar) nga ora 16:00, në Shtëpinë e Evropës, organizojnë konferencën “Promovimi i turizmit kulturor në Prishtinë”. Për të përmbyllur projektin e EUNIC Cluster Prishtina “Promovimi i turizmit  në Prishtinë”, do të prezantohet edhe harta e komunës së Prishtinës e përkthyer në…

Details

Termoskiss ftojnë të gjithë për ide dhe aktivitete rekreative

Sot (16 janar), nga ora 18:00, në Termokiss do të planifikohen programet që do të organizohen në muajt në vijim. Udhëheqësi i projekteve në qendrën ‘Termokiss’, Edonis Hashani, për Radio KFOR-in tregoi për qëllimin e këtij aktiviteti: “Programi jonë bazohet në nevoja të komunitetit, e përmes kësaj ngjarje ne duam t’i kanalizojmë eventet, në bazë…

Details

Aleanca Franceze stimulon leximin tek fëmijët

‘Aleanca Franceze në Prishtinë’ në bashkëpunim me ‘Ministrinë Franceze të Kulturës’, kanë vazhduar aktivitetet e shumta që përfshijnë promovimin e kulturës franceze në Kosovë. Sot (16.01.20) duke filluar nga ora 18:00, në ambientet e ‘Aleancës Franceze në Prishtinë’, do të organizohet një punëtori për fëmijë që përfshinë shprehinë e të lexuarit nëpërmes lojës. Aktiviteti ‘Nata…

Details

“Java e Kodimit” vazhdon me Cod Kit

Ka filluar “Java e Kodimit” e organizuar nga “BONEVET Prishtina”, e cila do të vazhdoj të mbahet edhe sot (16.01.20) dhe nesër (17.01.20), në objektin e Galerisë Kombëtare të Kosovës. Radio KFOR-i ka kontaktuar Edona Bejtullahu, mentore në “BONEVET”, e cila na tregoi se çfarë do të mbahet gjatë ditës së sotme: “Ditën e enjte…

Details

Ju pëlqen dëbora, atëherë nisuni për Brezovicë

Dimri është këtu, temperaturat e ulëta gjithashtu, miërpo bora po na mungon të gjithëve. Prandaj, drejtohuni nga malet ku përfitimet do të jenë të shumëfishta, do të merrni frymë në ajër të pastër, do të argëtoheni me gjithë familjen dhe madje do të shijoni edhe dëborën. Sezoni i skive në Brezovicë është i hapur me…

Details