Fundjavë e ngjeshur për futbollin kosovar

Ky stinor është duke sjellë rezultate shumë interesante në Superligën e Kosovës, përkundër faktit që dy klubet nga Gjilani, e kanë dëshmuar se e kanë marrë me seriozitet garën për titull, megjithatë diferenca e vendit të parë dhe të gjashtë në Superligë, dallon vetëm për dy ndeshje. Java e 16-të e Superligës, vjen me pesë…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Në këtë ditë në vitin 1972, Chuck Berry qëndroi në pozitën e parë në top listën muzikore në në Mbretërinë e Bashkuar me këngën  ‘My Ding a-Ling’. Kjo këngë u regjistrua fillimisht nga Dave Bartholomeë në vitin 1952. Në vitin 2003, Michael Jackson hapi një faqe në internet për t’u mbrojtur pas akuzave për abuzim…

Details

Rëndësia e vitaminave në dietën tonë, gjatë sezonit dimëror

Vitaminat luajnë rol të rëndësishëm në funksionet trupore, si në metabolizëm, forcim të imunitetit, tretje dhe përmirësim të shëndetit të përgjithshëm. Janë 13 vitamina thelbësore, përfshirë këtu vitaminat A, C, D, E dhe vitaminat K dhe B, siç janë riboflavina dhe folati. Mënyra më e mirë për të pasur një dietë të shëndetshme të ushqyerjes,…

Details

Loja e shahut bashkon serbët dhe shqiptarët

Në vazhdën e promovimit të historive të suksesit, apo ngjarjeve të ndryshme në dobi të shoqërisë, qoftë nga individë apo organizata të ndryshme, Radio KFOR-i në këtë artikull ju sjellë aktivitetin shumetnik të organizuar nga ‘Hapësina shoqnore për dekonstruksion’. Bëhet fjalë për një lojë shahu, që po bënë bashkë komunitete të ndryshme që jetojnë në…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 24 nëntor në vitin 1983, grupi Irlandez ‘The Undertones’ u shpërbë si grup. Këngëtari kryesor Feargal Sharkey vazhdoi karrierën solo duke arritur popullaritet të madh me këngën ​​ ‘A Good Heart’. Në këtë datë në vitin 2006, fituesit e American Music Awards ishin, Kelly Clarkson, Red Hot Chili Peppers, Shakira, Jamie Foxx, Nickelback, Sean…

Details

Vjeshta stinë frymëzuese edhe për foto

Ndër stinët më të bukura të peizazhit, me të drejtë konsiderohet vjeshta. Temperaturat e përshtatshme për ecje, na mundësojnë që të shtojmë kujdesin ndaj shëndetit, duke ecur si dhe njëkohësisht të shijojmë peizazhin dhe bukuritë e natyrës që na vijnë plot ngjyra. Janë pikërisht ngjyrat e vjeshtës, ato të cilat janë edhe në fokusin e…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 23 nëntor të vitit 1974, The Rolling Stones publikuan albumin e tyre të pestë në Amerikë të titulluar ‘It’s Only Rock’ N Roll ‘. Ky ishte edhe albumi i tyre i fundit arriti në pozitën e 2-të në Mbretërinë e Bashkuar. Në vitin 1991, Michael Jackson publikoi këngën “Black and White” në bashkëpunim me…

Details

‘WiseWord Kosova’, fton studentët e interesuar që të studiojnë në Mbretërinë e Bashkuar

Organizata ‘WiseWord Kosova’, me seli në Prishtinë, ndër vite ka krijuar mundësi të shumta për studentët nga Kosova, për të fituar bursa, duke ju mundësuar studime në universitetet më prestigjioze në Mbretërinë e Bashkuar. Së fundmi kjo organizatë ka organizuar olimpiadën për të rinj, duke iu mundësuar të rinjve përfitimin e bursave për studime dhe…

Details

Aktivitete të shumta kulturore gjatë ditëve në vazhdim

Radio K4 ka pasur gjithmonë një hapësirë të veçantë për ngjarjet kulturore në vendin tonë dhe jo vetëm, përmes këtij artikulli ju sjellim disa nga ngjarjet kulturore që mund të ndiqni gjatë ditëve në vazhdim, shfaqje teatrale, performanca muzikore dhe shumë aktivitete të tilla. Sot (22.11.21), në Kino Armata, do të keni mundësi të shikoni…

Details