Kujdes nga minat!

Shefi i Menaxhmentit të Trajtimit të Eksplozivëve (ETM) të KFOR JENG, z. Ciprian Andrica, në një intervistë dhënë Radio KFOR-it, tregoi se Kosova është ende e kontaminuar me mina tokësore dhe eksplozive: “Si çdo pjesë tjetër e botës që është përballur me konflikte të armatosura, për fat të keq po, edhe Kosova është ende e…

Details

Titujt e librave që kanë pasuruar së fundmi letërsinë

Letërsia vazhdimisht pasurohet me tituj të rinj. Edhe në këtë fillim pranvere, libraria Dukagjini është përkujdesur që të sjellë tek lexuesit veprat më të reja nga shkrimtarë botërorë e vendorë. Kështu mësuam nga koordinatorja e librarisë ‘Dukagjini’ Iliriana Hasaj: “Meqenëse ka vazhdimisht tituj të ri, të cilët i kemi në librarinë tonë, qoftë në gjuhën…

Details

Me shumë filma premierë, karakterizohet edhe java e ardhshme

Të shumëllojshëm do të jenë filmat që pritet të jepen premierë gjatë ditëve të ardhshme, e që përfshijnë aktorë të mrekullueshëm dhe përmbajtje interesante. Në vijim mund të njiheni me titujt e këtyre filmave premierë si dhe me datat zyrtare të daljes së tyre në treg: Filmi ‘The Last Mountain’ – Data e publikimit:14 mars…

Details

Të rejat javore në teknologji

Java që po e lëmë pas, ka pasur ‘agjenda’ shumë të ngjeshura sa i përket fushës së teknologjisë. Derisa Apple, plasoi në treg telefonin më të lirë ‘iPhone SE 5G’, Samsung e ‘rivalizoi’ atë duke patentuar një dizajn të pazakontë të një telefoni të mençur. Po flasim për telefonin në formë të shkronjës L, i…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje…

– Më 13 mars, të vitit 1965, këngëtari Eric Clapton, u largua përfundimisht nga bendi The Yardbirds, me arsyetimin se bendi ishte bërë shumë komercial. – Në datën e sotme, të vitit 1995, Radiohead publikuan albumin e tyre të dytë të incizuar në studio, të cilin e emërtuan ‘The Bends’. Pjesë e albumit ishin këngët…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje…

– Më 12 mars, të vitit 1969, këngëtari Paul McCartney, u martua me Linda Eastman. – Në këtë datë, të vitit 1975, këngëtari Elvis Presley, incizoi këngët “Bringing It Back” dhe “Pieces of my Life”. – Më 12 mars, të vitit 2003, Qeveria Kineze i dha një listë të këngëve, bendit The Rolling Stones, që…

Details

Aktivitete të shumta kulturore edhe gjatë këtij muaji

Ngjarjet kulturore, do t’vazhdojnë të jenë shoqërues të artdashësve edhe gjatë muajit mars dhe në vijim mund të lexoni disa nga aktivitetet kulturore që mund të ndiqni gjatë ditëve në vazhdim: Sot (11.03.22), në ambientet e Kino Armata, është duke u mbajtur punëtori me regjisoren Dea Gjinovci. Përmes kësaj punëtorie regjisorja do të jap detaje…

Details

Mundësi ideale për të studiuar jashtë vendit

Nesër (12.03.22), në Bibliotekën Kombëtare “Pjetër Bogdani”, në Prishtinë, do të mbahet panairi i edukimit “WISE EDU DAY’’, organizuar nga ‘Wiseword Kosova’, e cila është adresa e parë profesionale për studentët që dëshirojnë të studiojnë jashtë vendit. Për hollësi të tjera rreth përmbajtjes dhe qëllimit konkret të këtij aktiviteti edukativ, Radio KFOR-i bisedoi me Drejtoreshën…

Details

Kujdes nga minat!

Njohuria dhe ndërgjegjësimi për rrezikun ndaj minave dhe mjeteve të pashpërthyera, mund të parandalojnë rrezikun e humbjes së jetëve.