‘Dhuro plastikë për riciklim, merr një frut si shpërblim’

Mbrojtja e ambienti është qenësore për shëndet të mirë dhe qytetari aktive. Për të ndihmuar në këtë aspekt ‘Shkolla e Edukimit Qytetar’, në kuadër të Projektit “Ndërtimi i një Komuniteti të Qëndrueshëm në Mitrovicë”, nesër (24 tetor) do të organizojë një aksion pastrimi në Mitrovicë. Nxënësit e kësaj shkolle po ashtu kanë organizuar një ekspozitë,…

Details

Dita Ndërkombëtare e Aksionit Klimatik shënohet edhe në Kosovë

Nesër (24 tetor), për here të parë në Kosovë do të shënohet “Dita Ndërkombëtare e Aksionit Klimatik”. Kjo ngjarje po organizohet nga ‘Kosovalive’ dhe ka për qëllim vetëdijesimin e qytetarëve për ndryshimet klimatike. Lidhur me këtë aktivitet, Radio KFOR-i ka kontaktuar me mentoren e projekteve në ‘Kosovalive’, Kreshnike Bruçi: “Është hera e parë që po…

Details

Mbahet Panairi i Sportit

Komiteti Olimpik i Kosovës ka organizuar edicionin e pestë të Panairit të Sportit që do të mbahet sot (22 tetor), në 19-të komuna të Kosovës. Kryetari i këtij Komiteti, Besim Hasani, në ceremoninë hapëse të këtij Panairi tha se synim i tyre është që të vazhdojnë me masivizimin e sportit në Kosovë, duke organizuar aktivitete…

Details

Fillon Konventa e Industrisë së Veshmbathjeve

Për herë të tretë në Kosovë organizohet ‘Konventa e Industrisë së Veshmbathjeve’. Kjo konventë do të bashkojë organizata dhe institucione të tekstilit nga vendi dhe bota për të shkëmbyer ide biznesore dhe për të rritur bashkëpunimin në këtë fushë. Duke filluar nga sot (22 tetor), konventa do të jetë e hapur për disa ditë në…

Details

Trajnim profesional në “Shitje dhe kujdes ndaj Konsumatorit”

Për herë të parë në Kosovë, Akademia Profesionale INFINIT është duke organizuar trajnimin profesional në shitje dhe kujdes ndaj konsumatorit “Straight line persuasion”, i cili ka filluar së realizuari gjatë ditës së djeshme dhe përfundon më 31.10.2019. Ky trajnim ofron mundësinë që të përgatiteni për kërkesa të tregut të punës me mundësi aplikimi në disa…

Details

Komuna e Prishtinës shpall konkurs për organizimin e festave të fundvitit “Prite n‘shesh”

Komuna e Prishtinës ka bërë thirrje publike për dorëzimin e projektpropozimeve të aktiviteteve kulturore për organizimin e festave të fundvitit. Në kuadër të organizimit “Prite n’shesh 2020”, nga 1 deri më 31 dhjetor do të ketë aktivitete të ndryshme, si performancë muzikore, shfaqje aktrimi, performancë akrobatike, natë poetike si dhe pantomime. Organizatorët kanë njoftuar se…

Details

A mundet inteligjenca artificiale të zëvendësojë njerëzimin?

“Zhvillimi i plotë i inteligjencës artificiale mund të parashikojë fundin e racës njerëzore…do të zhdukej vetë dhe do të ri-dizajnonte veten me një ritëm gjithnjë më të shpejtë. Njerëzit, të cilët janë të kufizuar nga evolucioni i ngadaltë biologjik nuk do të mund të garonin dhe do të shfaroseshin”-ka thënë shkencëtari Stephen Hawking, kur është…

Details

Për herë të parë në Prishtinë, mbahet Festivali “Mov(i)e Activism Film”

Nga 22 deri më 24 tetor, Prishtina do të jetë nikoqire e Festivalit Shëtitës “Mov(i)e Activism Film Festival”, organizuar nga Kino “ARMATA”, Qendra “Termokiss” dhe Fondacioni “Shtatëmbëdhjetë”. Radio KFOR-i ka kontaktuar menaxheren për Komunikim në Fondacionin “Shtatëmbëdhjetë”, Sihana Klisurica, e cila ka bërë të ditur se ky do të jetë edicioni i parë i këtij…

Details

“Anibari” inkurajon të rinjtë e të gjitha komuniteteve të marrin pjesë në punëtori të animacionit

“Anibar” ka organizuar një punëtori të animacionit për promovimin e trashëgimisë kulturore, ku për pesë ditë, dhjetë të rinj do të mësojnë më shumë për muzikën dhe vallëzimin tradicional, duke realizuar edhe një video të shkurtër të animuar, e cila do të shfaqet bashkë me disa filma të tjerë të disa punëtorive që parashihen të…

Details