Fakte interesante

Bota është një planet plot me gjëra interesante, bukuri natyrore, e gjëra të pa zbuluara dhe enigmatike. Më poshtë, ju sjellim disa fakte interesante që ndoshta nuk i keni dëgjuar më parë: – Ata që mendojnë se gjithçka në planet është zbuluar tashmë, mund të mos jenë të saktë. Një kameleon i vogël i zbuluar…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Në këtë datë, të vitit 1995 Michael Jackson arriti në pozitën e parë të këngëve më të mira të toplistës Billboard me këngën ‘You Are Not Alone’.  Kjo këngë ishte shkruar nga R. Kelly dhe është pjesë e librit të rekordeve Guinness, duke qenë kënga e parë në 37 vite që arrin pozitën e…

Details

Gjendja momentale me COVID -19 edhe më tutje mbetet e rënduar

Sipas Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike, gjatë 24 orëve të fundit, në Kosovë është raportuar për 26 raste të vdekjeve me SARS CoV-2 pozitiv si dhe janë shtuar 1.383 raste të reja me këtë virus. Njoftohet se, me qëllim të menaxhimit të situatës me pandeminë COVID-19 dhe ofrimit të shërbimit për pacientët që kërkojnë ndihmë…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Në këtë datë, të vitit 1984, pas 25 vitesh karrierë në muzikë, Tina Turner ishte në pozitën e parë të top listave amerikane me këngën ‘What’s Love Got To Do with It’. Kjo këngë fillimisht ishte shkruar për këngëtarin Cliff Richard, i cili refuzoi ta këndoj këtë këngë. – Në këtë datë, të vitit…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 31 gusht, të vitit 2004, rock grupi Green Day, lansuan albumin e tyre të ri ‘American Idiot’, tre javë para publikimit të paraparë. Kur ky album u publikua zyrtarisht, arriti suksese të shumta duke fituar edhe pesë çmime ‘Grammy’. – Në këtë datë, të vitit 1971, këngëtari John Lennon, u shpërngul nga Anglia…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Sot, me 30 gusht, feston ditëlindjen këngëtarja me prejardhje shqiptare, Bebe Rexha, e lindur në vitin 1989, në New York. Emri i vërtetë i këngëtares është Bleta. Ajo filloi karrierën si kantautore, duke shkruar tekste për Eminem, Selena Gomez, Nick Jonas dhe shumë të tjerë. Kënga e saj e publikuar në vitin 2008, e…

Details