Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 22 gusht, të vitit 1987, Madonna arrin pozitën e parë të këngëve më të mira në Amerikë, me këngën e saj ‘Who’s That Girl’. – Me 22 gusht, të vitit 2011, këngëtarja dhe aktorja Lindsay Lohan, kishte akuzuar këngëtarët Pitbull, Ne-Yo and DJ Afrojack, për tekstin e këngës së tyre ‘Give Me Everything…

Details

Gushti vazhdon të sjellë filma fantastik

Për dashamirët e filmave, muaji gusht vazhdon të jetë i pasur me filma e seriale të   llojllojshme, të cilët do të publikohen gjatë ditëve të ardhshme, e të cilët i listojmë në vijim:   Filmi ‘House of the Dragon’ – Data e publikimit: 21 gusht Filmi ‘The Runner’ – Data e publikimit: 23 gusht Filmi…

Details

Të rejat javore në teknologji

Javën që po e lëmë pas, më në fund e kuptuam datën zyrtare të lansimit në treg, të gjeneratës së re të telefonave Samsung. E derisa shumë prodhues smartfonësh ende nuk kanë bërë asnjë përpjekje për të shitur një pajisje me ekran me palosje, Samsung tashmë ka katër gjenerata. Këtë javë kuptuam që 26 gushti,…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 21 gusht, të vitit 1982, këngëtari i grupit U2, Bono, u martua me të dashurën e tij Alison Stewart, në Irlandë. Basisti i grupit U2, Adam Clayton, ishte dëshmitari i tyre në ceremoninë e martesës. – Në këtë datë, të vitit 1938, kishte lindur këngëtari, producenti dhe aktori Kenny Rogers. Ai kishte mbi…

Details

Shënohet sot “Dita Ndërkombëtare e Transportuesve Mjekësorë”

Në shenjë mirënjohjeje për ata që gjenden pranë jush, kur shëndeti juaj është në rrezik, duke të dërguar në urgjencë, duke bartur medikamentet e duhura, nga një spital në tjetrin si dhe duke trajtuar pacientë që janë në izolim, sot 20 gusht, shënohet “Dita Ndërkombëtare e Transportuesve Mjekësorë”. Historia e Transportit Mjekësor mund të gjurmohet…

Details

Mushkonjat, insektet që bartin malarian

“Dita Botërore e Mushkonjave”, e shënuar çdo vit më 20 gusht, shënon përvjetorin e zbulimit të madh që bëri Sir Ronald Ross, në vitin 1897, duke konstatuar që këto insekte transmetojnë tek njeriu parazitin që shkakton sëmundjen e malarias, nga ku edhe u shpërblye me çmimin Nobel, në vitin 1902 në fushën e fiziologjisë dhe…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 20 gusht, të vitit 1990, këngëtari Prince, lansoi albumin e tij ‘Graffiti Bridge’, që përmbante disa nga hitet e tij: ‘Thieves In The Temple’ dhe ‘New Power Generation’. – Në këtë datë, të vitit 2000, këngëtarja Janet Jackson, mbante pozitën e parë, në top listat e këngëve më të mira në Amerikë, me…

Details

Humanizmi, vlerë e njerëzimit

‘Dita Botërore e Humanizmit’ është një ditë ndërkombëtare që i dedikohet punës humanitare të njerëzve të cilët kanë kontribuar në këtë fushë dhe kanë humbur jetën, duke punuar për kauza humanitare. Data e sotme, 19 Gusht, është caktuar nga Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara si ‘Ditë Botërore e Humanizmit’. Kjo datë, shënon ditën…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 19 gusht, të vitit 1999, këngëtarja Lauryn Hill, fitoi çmimin për artisten më të mirë dhe albumin më të mirë të këtij viti, në festivalin ‘Source Hip Hop Music Awards’, në Los Angeles. – Në këtë datë, të vitit 1989, në Louisiana ka lindur reperi dhe aktori Lil’ Romeo. Ai u bë i…

Details