Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Sot, me 3 tetor, feston ditëlindjen këngëtarja dhe vokalistja e bendit ‘No Doubt’,Gwen Stefani, e lindur në vitin 1969. Në vitin 1997, ajo mbante pozitat e para të këngëve më të mira në Amerikë dhe Angli me këngën ‘Don’t Speak’, si pjesë e bendit ‘No Doubt’. Në fillim të viteve 2000, Stefani vazhdoi karrierën…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Sot me 2 tetor, feston ditëlindjen këngëtari i famshëm Sting, i lindur në vitin 1951 në Angli. Emri i tij i vërtetë është Gordon Matthew Thomas Sumner. Ai ishte vokalist dhe basist i bendit të famshëm The Police, deri në vitin 1985, kur filloi karrierën e tij si solo artist. Sting ka fituar 17…

Details

Shënohet sot ‘Dita Botërore e të Moshuarve’

Plakja është një proces fiziologjik dhe natyror, por kjo nuk do të thotë paaftësi apo sëmundje, prandaj Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara, në vitin 1990, vendosi që data 1 tetor, të shënohet si ’Dita Botërore e të Moshuarve’, e cila do të shërbejë për të shtuar edhe më tutje respektin dhe kujdesin ndaj…

Details

Nis sot Festivali ‘FEMART’

Me moton “F… Sexism”, nga dita e sotme (01.10.21), e deri më 06 tetor, në Prishtinë, mbahet edicioni i 9-të, i Festivalit ‘FemART’, ku artistë dhe aktivistë të shumtë mblidhen për të revolucionarizuar artin, për të transformuar status-quon dhe  për ti shkatërruar normat e strukturat patriarkale. Drejtoresha e këtij festivali, znj. Zana Hoxha, në një…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 1 tetor, të vitit 1988, rock bendi i famshëm Bon Jovi, arritën për herë të parë në pozitën e parë të albumeve më të mira në Mbretërinë e Bashkuar, me albumin e tyre ‘New Jersey’. Pas këtij albumi ata publikuan albumin ‘Slippery When Wet’, që konsiderohet edhe një nga albumet më të mira…

Details

Taksistët në pandemi

Në gjendjen epidemiologjike me të cilën po vazhdojmë të përballemi, të rrezikuar mbeten edhe vozitësit e taksive apo autobusëve, puna e të cilëve është mjaft sfiduese, duke qenë se prezenca e kontaktit me njerëz, në këtë rast e pasagjerëve, është e pashmangshme. Z. Faton Vllasaliu, vozitës në njërën prej kompanive të taksive në Prishtinë, pohon…

Details

Përkthimi, art i fjalëve që bashkon kultura të ndryshme

Të njohësh një gjuhë tjetër është shkathtësi, të përkthesh në një gjuhë tjetër është art. Komuniteti botëror sot, me 30 shtator, nderon punën e mijëra përkthyesve profesionistë, të cilët me punën e tyre ndihmojnë në afrimin e kombeve, duke kontribuar në zhvillimin dhe forcimin e paqes dhe sigurisë botërore. Për nder të kësaj dite, Radio…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 30 shtator, të vitit 1955, aktori dhe këngëtari i famshëm James Dean, vdiq në një aksident me makinë, në moshën 24 vjeçare. Ai mbahet mend si një ikonë kulturore e rinisë amerikane dhe për rolin e tij në filmin ‘Rebel Whithout a Cause’. – Në këtë datë, të vitit 2006, këngëtari Justin Timberlake,…

Details